• 15lis
        • Kto ty jesteś? – Polak mały…

               Dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych . Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Marzena Domańska, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz personel przedszkola. Następnie dokonała krótkiego rysu historycznego dotyczącego Święta Niepodległości. Przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym. Uroczystość dzieci rozpoczęły od patriotycznych wierszy. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Podczas występu dzieci śpiewały piosenki. Nie zabrakło tańca i zabawy przy piosence „ Jestem Polką i Polakiem” oraz improwizacji ruchowych z rekwizytami.  Nauczycielki grup uroczystość poprzedziły pogadankami  z dziecmi nt. „Kocham Cię Polsko”, dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, zabytków charakterystycznych dla wybranych miast, wydarzeń  historycznych naszej ojczyzny.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

    • 15lis
    • 02lis
        • Uroczystość pasowania na przedszkolaka

          W naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla Krasnali i Misiów. O tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami.Uroczystość rozpoczęła się od  części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz drobny upominek. Na uroczystości gościliśmy panią wiceburmistrz Marię Świderską, przewodniczącą Rady Rodziców panią Katarzynę Kowalisko oraz rodziców.

    • 16paź
        • Dzień Edukacji Narodowej

          Jak każdego roku w Dniu Edukacji Narodowej dzieci nie zapomniały o swoich nauczycielkach i pozostałych pracownikach przedszkola. Podczas zorganizowanych dla nich uroczystości  przekazały mnóstwo uśmiechów, serdecznych słów i życzeń wypowiedzianych  w wierszach, wyśpiewanych w piosenkach i radośnie wytańczonych. Po zakończonej uroczystości dzieci wręczyły Paniom kwiaty, laurki i pięknie przygotowane upominki z życzeniami. Pani Wiceburmistrz Maria Świderska złożyła wszystkim pracownikom życzenia i wręczyła  Pani Marzenie Domańskiej Nagrodę Burmistrza. Przy tej okazji Pani Dyrektor złożyła gratulacje  pracownikom oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

    • 08paź
        • Święto dyni

          Dnia 8 pażdziernika odbyło się święto dyni, tańce i korowody pod kierunkiem rymiczki pani Beaty Skrzeczkowskiej.Głośne czytanie bajki "Tola na zakupach" przez dyrektora biblioteki pana Zbigniewa Kulpińskiego. Rozstrzygnięcie konkursu "czarodziejska dynia", wręczanie nagród i niespodzianek (gry dydaktyczne) na grupy, zasponsorowane przez Pana Zbigniewa Kulpińskiego. W salach dla dzieci przygotowany był poczęstunek. Przedszkolaki w tym dniu mogły posmakować zupy dyniowej.

    • 08paź
        • Konkurs rozstrzygnięty

          Konkurs "Czarodziejska dynia" okazał się bardzo dobrym pomysłem Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności dzieci i rodziców. Do konkursu przystapiło 15 dzieci. Szanowne Jury w składzie: Rada Pedagogiczna , Dyrektor Domu Kultury w Tucznie i Biblioteki Publicznej w Tucznie Pan Zbigniew Kulpiński oraz przedstawicielka Rady Rodziców Pani Małgorzata Zielińska mieli nie lada orzech do zgryzienia.

          Konkurs "Czarodziejska dynia" rozstrzygnięty.

          1 miejsca Marcel Wojniłowicz nr 11 i Filip Matusik nr 12

          2 miejsce Szymon Kozłowski nr 5

          3 miejsce Michalina Kuszczak nr 6

          Wszystkie prace zostały nagrodzone.

    • 06paź
        • Czytajmy dzieciom..

          Dnia 6.10.2021 inicjatywy Dyrektora Publicznej Biblioteki Zbigniewa Kulpińskiego odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dziękujemy za przekazanie Paki dla Przedszkolaka.

          Do zobaczenia za miesiąc na kolejnym głośnym czytaniu.

    • 01paź
    • 01paź
        • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

          Lubimy nieplanowane spontaniczne spacery do Biblioteki. Dziękujemy panu Dyrektorowi Zbigniewowi Kulpińskiemu za niespodzianki: pachnące książki i skarby ukryte między regałami.

          Dzieci przed wejściem do biblioteki stwierdziły, że książki są drogie i nie chodzą do biblioteki;-)

          Pan Dyrektor zapewnił nas ze książki są bezcenne i zaprasza nas do ich wypożyczania.

    • 17wrz
        • Program

          Program wychowawczo-profilaktyczny Publicznego Przedszkola w Tucznie na rok szkolny 2021/2022

          Podstawa prawna:

          • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
          • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
          • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U z 2016r.poz 1943 ze zmianami)
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej ( Dz. U. z 2017r. poz. 356)
          • Statut Przedszkola
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016.Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017r.poz.59 ze zmianami)

           

          „Pomóżmy dzieciom,

          by każdy z nich stał się tym,

          kim stać się może”

          Janusz Korczak

          Wychowanie od podstaw nie jest rzeczą prostą. Jest to proces ciągły i długotrwały.

          Nauczyciel – wychowawca pomaga kształtować osobowość dziecka, wychowywać mądrych i dobrych ludzi, w poczuciu własnej tożsamości narodowej , wspiera wychowawczą rolę rodziny.

          Program wychowawczy Publicznego Przedszkola w Tucznie stworzony jest na bazie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Program ten opracowany został w wyniku potrzeb przedszkola w zakresie działań wychowawczych. Wspomaga pracę nauczyciela i wspiera działania wychowawcze rodziców.

          Celem wspólnych oddziaływań wychowawczych nauczycieli i rodziców jest zapewnienie każdemu dziecku:

          • radosnego i szczęśliwego dzieciństwa,
          • bezpieczeństwa,
          • poczucia własnej godności.
          • poczucia przynależności narodowej i społecznej.

          I. Charakterystyka programu

          Celem programu jest świadome wprowadzanie dziecka w system pożądanych zachowań, zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka, poprawa jakości pracy wychowawczej, uwzględnienie potrzeb społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników. Program zawiera cele, które ukierunkowują działalność nauczyciela oraz wspomagają kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania dzieci w grupie w oparciu o wzmocnienia pozytywne. Program wychowawczy jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zawarty jest w następujących obszarach:

          • Fizycznym
          • Emocjonalnym
          • Społecznym
          • Poznawczym

          II. Warunki realizacji

          Programem wychowawczym objęte są dzieci przedszkolne. Zadania wychowawcze realizowane będą w sposób ciągły przez wszystkich nauczycieli poprzez odpowiedni dobór metod i form pracy, literaturę, pomoce dydaktyczne oraz stosowanie środków wychowawczych wzmacniających pozytywne zachowania dzieci. Nauczyciele będą współpracować z rodziną dziecka w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych. Dzieci zaangażują się we wspólne tworzenie i przestrzeganie Kodeksu przedszkolaka. Pracownicy niepedagogiczni będą wspierać działania nauczycieli.

          Program obejmuje funkcjonowanie dziecka grupie w zakresie podstawowych dziedzin życia przedszkolnego:

          • samoobsługi i czynności higienicznych,
          • zabaw samorzutnych
          • zajęć i zabaw zorganizowanych, uroczystości
          • spożywania posiłków
          • spacerów, wycieczek, zabaw na powietrzu.

          III. Założenia programu

          Główne cele pracy wychowawczej:

          1. Zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie, wdrażanie do samodzielności i umiejętności współżycia i współdziałania z innymi.
          2. Zapoznanie dzieci z prawami i obowiązkami, światem wartości moralnych oraz koniecznością ponoszenia konsekwencji swoich czynów.
          3. Czynienie wielorakich starań zmierzających do jednolitych oddziaływań wychowawczych pomiędzy domem rodzinnym a przedszkolem.
          4. Wyrabianie cech charakteru optymistycznego wychowanka.
          5. Nauczenie dzieci jak wyrażać swoje uczucia i jak nad nimi panować.
          6. Nauczenie dzieci sposobów radzenia sobie z niepowodzeniami i porażkami.
          7. Kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka.

          Cele operacyjne:

          1. Organizowanie sytuacji pozwalających poznanie własnych możliwości.
          2. Umożliwienie dzieciom dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań .
          3. Uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami i właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowania własnych zachowań.
          4. Stwarzanie okazji do podejmowania przez dzieci wyborów i ponoszenia za nie konsekwencji.
          5. Zacieśnienie więzi z najbliższym otoczeniem społecznym- budowanie relacji: dziecko-nauczyciel-rodzic.
          6. Wyrobienie w dzieciach postawy optymizmu i poczucia pewności siebie.
          7. Kształtowanie umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji prozdrowotnych.

          Przewidywane efekty:

          Ukształtowanie dziecka:

          • empatycznego, wrażliwego na potrzeby i krzywdę innych;
          • rozumiejącego konieczność poszanowania cudzej własności;
          • ceniącego wartości moralne;
          • tolerancyjnego, szanującego odmienność i indywidualność innych ludzi;
          • posiadającego umiejętność współżycia w społeczeństwie, zgodnie z przyjętymi normami;
          • znającego swoje prawa i obowiązki;
          • posiadającego umiejętność ponoszenia konsekwencjo swoich czynów;
          • rozumiejącego konsekwencję kłamstwa dla siebie i innych.

          W naszym Przedszkolu:

          DZIECKO:

          1. Poznaje swoje prawa i obowiązki.
          2. Czuje się bezpieczne.
          3. Rozwija się twórczo i jest samodzielne.
          4. Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukcesy.
          5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.
          6. Buduje pozytywny obraz samego siebie.
          7. Jest świadome swojej przynależności narodowej.
          8. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.
          9. Osiąga gotowość szkolną na wysokim poziomie.
          10. Jest radosne, pogodne i uśmiechnięte.
          11. Akceptuje odmienność innych ludzi.

          RODZICE:

          1. Uzyskują fachową pomoc pedagogiczną.
          2. Otrzymują obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka.
          3. Rozmawiają z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych.
          4. Czynnie uczestniczą w życiu przedszkola.
          5. Czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach,
          6. Chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronna pomoc.
          7. Otrzymują wskazówki jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z niepowodzeniami.

          NAUCZYCIELE:

          1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych placówki.
          2. Podejmują działania innowacyjne. Są aktywni i twórczy.
          3. Tworzą i realizują autorskie programy dostosowane do potrzeb dziecka i placówki.
          4. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
          5. Doskonalą swoją wiedzę i uzyskują nowe doświadczenia.
          6. Wykorzystują twórcze i aktywne metody, promując nowatorski styl pracy.
          7. Uzyskują wyższe stopnie awansu zawodowego.
          8. Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków i partnerów przedszkola.
          9. Monitorują efektywność własnej pracy.
          10. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
          11. Prowadzą obserwację pedagogiczną i diagnozują rozwój dziecka..
          12. Dobierają metody wychowawcze i dydaktyczne, które wspomagają indywidualny rozwój dziecka.
          13. Proponują rodzicom różne formy współpracy.
          14. Przekazują optymistyczne nastawienie do świata swoim wychowankom.

           IV. Plan działań wychowawczych

          Cele ogólne

          1. Kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania w grupie w oparciu o wzmocnienia pozytywne.
          2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
          3. Kształtowanie umiejętności zabawy i pracy w grupie w trakcie zajęć organizowanych w przedszkolu i poza budynkiem przedszkolnym.
          4. Uczenie wzajemnej tolerancji, akceptacji, zrozumienia potrzeb i odrębności drugiego człowieka oraz rodziny, rozwijanie empatii.
          5. Wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych: dobro, prawda, miłość, piękno, patriotyzm.
          6. Kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty – małej i wielkiej ojczyzny oraz tożsamości narodowej i regionalnej.
          7. Rozwijanie postaw prozdrowotnych.
          8. Wspieranie rodziców w ich działaniach wychowawczych.

          Metody:

          • Podające: opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersze, piosenki, praca z obrazkiem.
          • Aktywizujące: drama, pedagogika zabawy, P. Dennisona, W. Sherborne, A. M. Kniessów. K. Orffa, R. Labana, M. Bogdanowicz, H. Tymichowej, E. Gruszczyk- Kolczyńskiej.
          • Problemowe: gry dydaktyczne, burza mózgów, inscenizacja, śniegowa kula
          • Praktyczne: ćwiczenia, gry dydaktyczne, zabawy intelektualne.

          Zadania:

          I. FUNKCJONOWANIE W GRUPIE

          Cel: Przedszkole jest miejscem przyjaznego przebywania dzieci.

          Cele szczegółowe:

          • rozróżnianie pozytywnych i negatywnych form zachowania, akceptowanie drugiego człowieka,
          • rozróżnianie dobra od zła,
          • przestrzeganie kompromisu w zabawie, rozwiązywanie konfliktów,
          • pomaganie niepełnosprawnym i innym,
          • rozpoznawanie i nazywanie uczuć innych,
          • stosowanie się do umów ustalonych w grupie (Kodeksu przedszkolaka),
          • kształtowanie samodzielności,
          • kształtowanie odporności emocjonalnej.

          Formy realizacji:

          • zabawy integracyjne, tematyczne, dydaktyczne, konstrukcyjne, ruchowe,
          • muzykoterapia,
          • logorytmika,
          • formy teatralne,
          • literatura dla dzieci,
          • wystawy prac dziecięcych,
          • zajęcia otwarte, warsztaty dla rodziców,

          2. OBYCZAJOWOŚĆ

          Cel: Przedszkole pomaga dostrzegać wokół siebie wartości ważne dla społeczeństwa.

          Cele szczegółowe:

          • kształtowanie poczucia przynależności do grupy, rodziny oraz wypełnianie obowiązków na ich rzecz,
          • dbanie o dobro własne i innych,
          • odczuwanie więzi z przedszkolem, domem rodzinnym i ojczyzną,
          • używanie form grzecznościowych,
          • kulturalne zachowywanie się w każdej sytuacji,
          • rozróżnianie pozytywnych i negatywnych form zachowania,
          • dostrzeganie odrębności innych i rozumienie ich potrzeb.

          Formy realizacji:

          • kronika przedszkolna,
          • uroczystości,
          • spotkania,
          • konkursy,
          • programy,

          Kodeks przedszkolaka

          1. Wspólnie i zgodnie bawię się z dziećmi.
          2. Potrafię czekać na swoja kolej podczas działalności zabawowej i edukacyjnej.
          3. Szanuję własność cudzą i wspólną.
          4. Wiem, że praca innych jest trudem, który należy szanować i tego samego oczekuję od innych.
          5. Do zabawy biorę tylko te zabawki, którymi teraz będę się bawić, a po skończonej zabawie odłożę je na miejsce.
          6. Bawię się tak, aby nie powodować zagrożenia i przykrości innym.
          7. Pomagam kolegom i koleżankom.
          8. Stosuje formy grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam itp.
          9. W przedszkolu jestem po to, aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne mi w szkole.

          REGUŁY ZACHOWAŃ OBOWIĄZUJĄCE W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Ustalone zostały reguły, w których zawarte są jednakowe dla wszystkich dzieci w przedszkolu normy dotyczące:

          1. zachowania podczas posiłków,
          2. zachowania w łazience,
          3. zachowania w szatni,
          4. zachowania w sali,
          5. zachowania podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym,
          6. zachowania podczas wycieczek i spacerów,
          7. zachowania podczas uroczystości.

           

          1. Reguły zachowań obowiązujące podczas spożywania posiłków
          • jemy w ciszy,
          • jemy powoli,
          • sztućcami posługujemy się bezpiecznie i kulturalnie,
          • po skończonym posiłku wycieramy usta serwetką,
          • odchodząc od stołu, cicho wstajemy i lekko odsuwamy krzesło, wychodzimy, zasuwamy krzesło i mówimy „dziękuję”.
          1. Reguły zachowań w łazience

          a) mycie rąk (przed i po posiłku, po wyjściu z toalety, przed oglądaniem książek)

          • podwijamy rękawy,
          • moczymy ręce, pocieramy namydlone ręce, płuczemy,
          • zakręcamy kran,
          • otrząsamy ręce nad zlewem,
          • wycieramy dłonie ręcznikiem papierowym,

          b) pielęgnacja zębów

          • do kubka wlewamy letnią wodę,
          • dwukrotnie płuczemy usta,
          • na szczotkę wyciskamy pastę,
          • myjemy zęby okrężnymi ruchami,
          • kilkakrotnie płuczemy jamę ustną wodą,
          • wkładamy szczoteczkę do kubka do góry włosiem,
          • kubek ze szczotką ustawiamy w wyznaczonym miejscu..

          c) higiena potrzeb fizjologicznych

          • korzystamy z toalety wyłącznie pojedynczo,
          • zawsze po sobie spłukujemy toaletę,
          • myjemy ręce po wyjściu z toalety.
          1. Reguły zachowań w szatni
          • starannie układamy swoją odzież i buty,
          • pamiętamy o kolejności zakładania odzieży przed wyjściem,
          • po powrocie, przed wejściem do budynku otrzepujemy buty i je wycieramy o wycieraczkę,
          • przy rozbieraniu pamiętamy o kolejności zdejmowania odzieży,
          • starannie składamy odzież i odkładamy na swoją półkę,
          • pamiętamy, aby pomagać kolegom, którzy potrzebują pomocy.
          1. Reguły zachowań w sali
          • nie biegamy,
          • dzielimy się zabawkami,
          • mówimy umiarkowanym głosem,
          • gramy uczciwie,
          • nie bijemy innych,
          • sprzątamy po sobie,
          • nie niszczymy zabawek,
          • używamy zwrotów grzecznościowych,
          • słuchamy poleceń nauczyciela.
          1. Reguły zachowań podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym
          • bezpiecznie korzystamy z urządzeń,
          • nie popychamy innych,
          • pomagamy młodszym kolegom,
          • nie oddalamy się z terenu ogrodu,
          • słuchamy poleceń nauczyciela.
          1. Reguły zachowań podczas wycieczek i spacerów
          • idziemy kolejno parami,
          • nie popychamy się,
          • uważnie słuchamy nauczyciela,
          • przestrzegamy zasad ruchu drogowego.
          1. Reguły zachowań obowiązujące podczas uroczystości, spotkań itp.
          • zajmujemy wyznaczone miejsce,
          • witamy się z gośćmi ,
          • uważnie słuchamy,
          • dziękujemy za przybycie,
          • żegnamy się z gośćmi,
          • wychodzimy w ustalonej kolejności.

          SPOSOBY NAGRADZANIA, WYRÓŻNIANIA

          I DEZAPROBATY DLA ZACHOWAŃ NIEPOŻĄDANYCH

          1.Formy nagradzania, wyróżniania:

          • nagradzanie uznaniem, pochwałą,
          • nagradzanie poprzez sprawienie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy;
          • obdarzania dziecka szczególnym zaufaniem, np. poprzez zwiększenie zakresu jego samodzielności;
          • przywilej wykonania prostych czynności wskazanych przez nauczyciela, obowiązków wobec grupy rówieśniczej;
          • atrakcyjne spędzanie czasu, atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dzieci;
          • tablica motywacyjna (buźka wesoła).
          1. Dezaprobata dla zachowań niepożądanych:
          • rozmowa, tłumaczenie, wyjaśnienie;
          • wyrażanie przez nauczyciela smutku i zawodu z powodu zachowania dziecka;
          • ukazywanie następstw zachowania, tłumaczenia dziecku, aby je skłonić do autorefleksji;
          • czasowe odebranie przyznanego przywileju;
          • modelowanie zachowania-empatia;
          • kącik ciszy;
          • tablica motywacyjna (buźka smutna)

          V. Efekty działań wychowawczych

          1. Efekty wychowania patriotycznego

          Cel : Kształtowanie postaw emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju i rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych oraz cech charakteru dobrego Polaka – patrioty.

          Cele szczegółowe:

          • wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną,
          • rozwijanie zainteresowania własną miejscowością i regionem,
          • wzmacnianie poczucia przynależności narodowej, historycznej, kulturowej,
          • uświadamianie oraz wpajanie szacunku dla kultury własnego narodu oraz jego dziedzictwa,
          • kształtowanie postaw otwartych, tolerancyjnych, nastawionych na różnorodność i akceptację
          • innych kultur i narodów,
          • szanowanie praw człowieka.

          Formy realizacji:

          • zajęcia tematyczne,
          • spacery,
          • wycieczki,
          • spotkania z ciekawymi ludźmi,
          • konkursy tematyczne,
          • wystawy okolicznościowe,
          • uroczystości.

          KODEKS MAŁEGO PATRIOTY

          • Znam swoje imię i nazwisko. Potrafię opowiedzieć lub pokazać na palcach ile mam lat.
          • Umiem opowiedzieć o swoich potrzebach, wyrażać emocje. Próbuję panować nad swoimi emocjami negatywnymi.
          • Wymieniam członków swojej rodziny.
          • Znam nazwę swojej miejscowości i uczestniczę w jej życiu
          • Szanuję kulturę i tradycje narodowe.
          • Znam barwy swojego kraju, potrafią wskazywać spośród innych flagę Polski. Potrafię
          • prawidłowo ułożyć kolory flagi n z kolorowego papieru. Znam wygląd godła Polski.
          • Szanuję symbole narodowe.
          • Wiem, że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem.
          • Znam nazwę stolicy Polski
          • Wiem, że Polska należy do Unii Europejskiej.
          • Znam symbole Unii Europejskiej.
          • Wiem, ze wszyscy ludzie mają te same prawa.

           

          1. Efekty działań wychowania ekologicznego

          Cel: Przedszkole uczy kochać i chronić otaczającą go przyrodę.

          Cele szczegółowe:

          • kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec istot żywych i środowiska naturalnego,
          • ukazywanie walorów estetycznych przyrody i budzenie potrzeby zachowania jej piękna,
          • kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w swoim otoczeniu,
          • zachęcanie dzieci i ich rodziców do podejmowania konkretnych działań na rzecz przyrody.

          Formy realizacji:

          • wycieczki,
          • spacery, konkursy,
          • prace porządkowe,
          • prace hodowlane,
          • doświadczenia,
          • obserwacje przyrodnicze,
          • eksperymenty,
          • akcje ekologiczne,

          KODEKS MAŁEGO EKOLOGA

          • Nie łamię gałęzi drzew i nie  depczę trawników.
          • Nie śmiecę.
          • Dbam o zwierzęta.
          • Sadzę drzewa i krzewy.
          • Opiekuję się zwierzętami.
          • Zwracam uwagę tym, którzy czynią krzywdę przyrodzie.
          • Rozpoznaję zagrożenia dla środowiska przyrodniczego.

           

          DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO

          Lp.

          Działanie

          Odpowiedzialni

          Termin

          Zadanie I: Adaptacja dzieci do przedszkola

          Zadanie 1: Współpraca z rodzicami

          1.

          Zapoznanie rodziców z przedszkolem

          Dyrektor,

          Nauczyciele

           

          Dni adaptacyjne

          2.

          Rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka.

           

          Dyrektor,

          Nauczyciele

          wrzesień

          3.

          Zebranie organizacyjne dla rodziców

           

          Dyrektor,

          Nauczyciele

          sierpień

          4.

          Informowanie rodziców o postępach

          dzieci

          Nauczyciele

          2 x w roku

          6.

          Plan współpracy z rodzicami

          Nauczyciele

          wrzesień,

           

          7.

          Zachęcanie rodziców do współpracy i

          wspomagania przedszkola

          Dyrektor,

          Nauczyciele

          w ciągu roku

          szkolnego

          Zadanie 2: Adaptacja dziecka w przedszkolu

          8.

          Zajęcia adaptacyjne

          Nauczyciele

          sierpień

          Zadanie II: Budowanie systemu wartości

          Zadanie 3: Rozwijanie inteligencji wielorakich dzieci

          9.

           Obserwacje dzieci/ diagnoza  i rozmowy z rodzicami.

          Nauczyciele

          2 x w roku szkolnym/

          na bieżąco w roku szkolnym

          10.

          Urządzenie kącików zainteresowań

          dzieci

          Nauczyciele

          w ciągu całego roku szkolnego

          11.

          Dawanie dzieciom możliwości

          swobodnego wyboru aktywności

          Nauczyciele

          w ciągu roku

          szkolnego

          Zadanie 4: Uczenie dzieci wyrażania uczuć i emocji

          12.

          Powitanie dzieci, rozmowa o nastrojach

          Nauczyciele

          cyklicznie

          13.

          Cykl zajęć związanych z wyrażaniem

          emocji

          Nauczyciele

          według rozkładu

          14.

          Zachęcanie dzieci do rozmów o  swoich

          niepowodzeniach i sukcesach

          Nauczyciele

          w ciągu całego roku

          szkolnego

          Zadanie 5: Kształtowanie charakteru dzieci

          15.

          Wyrabianie charakteru i cech

          optymistycznego wychowanka. Opracowanie zasad zachowania się w

          przedszkolu i poza nim.

          Nauczyciele

          wszystkich grup wiekowych

          W ciągu całego roku szkolnego

          Zadanie 6: Wszechstronny rozwój dzieci

          19.

          Rozwój fizyczny dzieci: aktywność

          ruchowa, ćwiczenia manualne,

          samodzielność

          Nauczyciele

          Według Planu

          20.

          Rozwój duchowy dzieci: poznawanie

          siebie, empatia, odróżnianie dobra i zła

          Nauczyciele

          Według Planu

          21.

          Rozwój społeczny dzieci: współpraca,

          negocjacje, komunikacja, ograniczanie agresji

          Nauczyciele

          Według Planu

          22.

          Rozwój intelektualny dzieci: mowa,

          liczenie, nabywanie wiedzy ogólnej

          Nauczyciele

          Według Planu

          23.

          Rozwój artystyczny dzieci: malowanie,

          rysowanie, muzyka, teatr, kreatywność, ogólne obycie z kulturą

          Nauczyciele

          Według Planu

          Ewaluacja

          1. Ewaluacji programu wychowawczego dokonuje się na rocznej radzie pedagogicznej.
          2. W ewaluacji uwzględnia się opinię wychowanków, rodziców, nauczycieli, pracowników przedszkola, wytwory dzieci.
          3. Sposoby ewaluacji:

          a) obserwowanie i rejestrowanie postępów dzieci,

          b) analiza dokumentów:

          • Program wychowawczy,
          • Księga protokołów rady pedagogicznej,
          • plany miesięczne poszczególnych grup,
          • arkusze obserwacji, dzienniki,

          c) ankiety,

          b) wytwory dzieci.

          d) samoocena (refleksja nauczycieli)

           

          VI. Plan działań profilaktycznych

          CELE PROGRAMU

          Cele główne programu:

          1. Wdrożenie dzieci do stosowania zasad bezpieczeństwa.
          2. Kształtowanie u dzieci umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

          Cele szczegółowe programu:

          1. Uświadomienie dzieci o istniejących w życiu zagrożeniach.
          2. Wykształcenie umiejętności skutecznego radzenia sobie z w sytuacji zagrożenia.
          3. Rozróżnianie dobra od zła.
          4. Zdawanie sobie sprawy z niebezpieczeństwa wynikającego z niewłaściwego postępowania / przypadkowych spotkań z nieznajomym.
          5. Rozumienie powszechnych zakazów / nakazów w celu uniknięcia wypadku i innych.
          6. Utrwalenie ogólnych zasad, np. prawidłowego poruszania się po drodze oraz wewnątrz przedszkolnych, np. właściwego korzystania z placu zabaw.
          7. Uczenie się odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale innych (aspekt moralny).
          8. Upowszechnienie wiedzy o zdrowiu i zasadach mu sprzyjających (promocja zdrowego stylu życia).
          9. Tworzenie warunków służących sprawności i aktywności fizycznej dzieci.
          10. Podkreślenie szkodliwego wpływu na organizm różnego rodzaju używek.
          11. Zapobieganie oraz potępianie agresji i przemocy.
          12. Nabywanie umiejętności przeciwstawiania się złu fizycznemu i psychicznemu (promocja postaw asertywnych).
          13. Rozwijanie podstawowych umiejętności życiowych.
          14. Uświadomienie dziecka o zagrożeniach związanych z dostępem do sieci Internet.

          BLOKI TEMATYCZNE PROGRAMU

          1. BEZPIECZEŃTWO NA CO DZIEŃ
          2. PIRAMIDA ZDROWGO ŻYWIENIA
          3. HIGIENICZNY TRYB ŻYCIA
          4. RUCH W ŻYCIU CZŁOWIEKA
          5. ZAGROŻENIA ZE ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO
          6. PRZEDSZKOLE BEZ NAŁOGÓW
          7. AGRESJA I PRZEMOC
          8. DZIECKO W ŚWIECIE WIRTUALNYM

          CHARAKTERYSTYKA BLOKÓW TEMATYCZNYCH

           

          Nazwa bloku tematycznego

           

          Zamierzone cele operacyjne

          Dziecko:

           

          1. Bezpieczeństwo na co dzień

          – rozumie pojęcie bezpieczeństwo;

          – reaguje na hasła: pali się, ewakuacja itp.;

          – wykazuje znajomość imienia, nazwiska oraz własnego adresu zamieszkania;

          – wykazuje znajomość imion i nazwisk rodziców / opiekunów;

          – zna zasady bezpiecznego poruszania się po drodze;

          – rozróżnia podstawowe znaki drogowe (informacyjne, ostrzegawcze;

          – stosuje się do sygnalizacji świetlnej;

          – wie, jakie są numery telefonów alarmowych (997, 998, 999, 112);

          – orientuje się, do kogo może zwrócić się o pomoc (np. do policjanta);

          – zna inne ważniejsze instytucje i pełnione przez nie role społeczne;

          – przestrzega zasad ustalonych w grupie przedszkolnej (kontrakt grupowy);

          – stosuje się do zasad bezpiecznego korzystania z placu zabaw / sprzętu / zabawek

          – porusza się w miejscach dozwolonych;

          – nie oddala się samo od grupy przedszkolnej;

          – nie korzysta z urządzeń elektrycznych, nie bawi się przedmiotami niebezpiecznymi, np. zapałkami, szkłem i in.;

          – przewiduje sytuacje zagrażające bezpieczeństwu / życiu oraz ich konsekwencje;

          – wykazuje nieufność w stosunku do nieznajomych;

          – samodzielnie i bezpiecznie organizuje sobie czas wolny;

          – gości w przedszkolu, np. policjanta, strażaka, pielęgniarkę (w miarę możliwości);

          ­– wie, że opiekę nad nim sprawuje osoba dorosła

           

           

          2. Piramida zdrowego żywienia

          – poznaje schemat piramidy zdrowego żywienia (jej piętra);

          – orientuje się w zasadach zdrowego stylu odżywiania (wymienia zdrowe produkty, tj. owoce, warzywa, mleko     i jego przetwory, ryby, ciemne pieczywo, itd.);

          – dostrzega związek pomiędzy zdrowiem a chorobą;

          – wie, na czym polega profilaktyka zdrowotna (np. szczepienia ochronne);

          – podaje przyczyny i skutki nieprawidłowego odżywiania się (m. in. otyłość, próchnica, brak witamin, niska odporność organizmu = przeziębianie się);

          – przezwycięża niechęć do spożywania niektórych potraw;

          – myje owoce i warzywa przed spożyciem.

           

          3. Higieniczny tryb życia

          – rozumie pojęcia: higiena, higieniczny tryb życia;

          – wyróżnia przybory niezbędne do utrzymania higieny;

          – stosuje higienę na co dzień:

          * myje ręce przed / po posiłku, po korzystaniu z toalety, po kontakcie z różnymi przedmiotami, zwierzętami;

          * dba o czystość własnego ciała (regularna kąpiel);

          * dba o czystość ubrania / bielizny;

          * używa wyłącznie swoich przyborów toaletowych;

          * utrzymuje porządek otoczenia wokół siebie (np. sprząta po sobie);

          * zdaje sobie sprawę z konieczności chodzenia do snu o tej samej porze (higiena snu);

          * rozumie istotę wypoczynku;

          * wykazuje wrażliwość na nadmierny hałas;

          * podkreśla rolę codziennych ćwiczeń fizycznych;

          * uczy się podstawowych umiejętności relaksacji i odprężenia (higiena psychiczna);

          * wie, o konieczności umiejętnego korzystania z chusteczek higienicznych;

          * zasłania usta podczas kaszlu / kichania;

          * unika bezpośredniego kontaktu z osobą chorą;

          * wie o potrzebie przebywania w wywietrzonych pomieszczeniach.

           

          4. Ruch w życiu człowieka

          – rozumie znaczenie aktywności ruchowej, sportu w życiu;

          – posługuje się pojęciem zdrowie;

          – wie, o potrzebie częstego przebywania na świeżym powietrzu;

          – bierze aktywny udział w zajęciach ruchowych, gimnastykuje się;

          – uprawia sporty (gra w piłkę, jazda na rowerze, bieganie, itp.);

          – ubiera się odpowiednio do warunków pogodowych;

          – dba o prawidłową postawę ciała;

          – chodzi na spacery;

          – wie, jak zapobiegać przemarznięciu / przegrzaniu

           

          5. Zagrożenia ze środowiska przyrodniczego

          – wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych;

          – nie dotyka zwierząt bez pozwolenia ich właściciela,

          – wie, że nie należy karmić bez zgody / drażnić zwierząt;

          – zna pozycję obronną, by uniknąć, np. pogryzienia;

          – orientuje się, jak wyglądają tabliczki informujące, np. o terenie strzeżonym przez psa;

          – zna wybrane rośliny i inne zagrażające życiu (np. grzyby, owoce trujące);

          – wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;

          – rozumie konieczność pozostawania w miejscu bezpiecznym w czasie burzy, huraganu, powodzi, ulewy, upałów itp.

           

           

          6. Przedszkole bez nałogów

          – jest świadome niebezpieczeństw związanych                              z uzależnieniami / nałogami;

          – prezentuje właściwą postawę PRZECIW;

          – orientuje się w procesie uzależnienia człowieka od czegoś (zna ich niekorzystny wpływ na organizm);

          – wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości);

          – wie, co sprzyja uzależnieniu człowieka (alkohol, papierosy, leki, Internet);

          – nabywa umiejętność odmawianie NIE bez poczucia winy (asertywność);

          – nie jest podatne na wpływ osób nieznajomych

           

           

          7. Agresja i przemoc

          – zna pojęcia: agresja i przemoc;

          – umie nazwać swoje uczucia;

          – odgrywa i demonstruje wybrane uczucia (scenki sytuacyjne);

          – uczy się oswajać z własnym strachem (Strach ma wielkie oczy, Jak przestraszyć swój strach?);

          – bierze udział w zajęciach odreagowywania złości, np.:

          * ludzik złości

          * skrzynia złości (z gazetami)

          * rysunek złości

          * tabliczka złości, itp.

          – potrafić utożsamić się z inną osobą (kształtowanie umiejętności empatycznych);

          – podaje sposoby na pokonanie złości;

          – reaguje na różne formy agresji i przemocy;

          – orientuje się, jakie są skutki agresji /przemocy na świecie dla ludzi;

          – uczy się być asertywne;

          – rozumie znaczenie słowa zgoda, kompromis;

          – wykazuje ostrożność i nieufność w kontakcie z osobami obcymi, zły dotyk;

          – przestrzega zakazu przyjmowania różnych rzeczy, np. słodyczy od osób nieznajomych;

          – stara się być przyjazne dla otoczenia

          8. Dziecko w świecie wirtualnym

          – zna zagrożenia związane z korzystaniem z dostępu do sieci (np. wirtualny przyjaciel – oszust, złe samopoczucie, niedotlenienie organizmu, brak kolegów / koleżanek);

          – korzysta z Internetu tylko za zgodą rodziców / osób dorosłych;

          – nie traktuje komputera jak największego towarzysza zabaw;

          – zdaje sobie sprawę, że świat wirtualny to świat iluzji (rozróżnienie rzeczywistości od świata wirtualnego – nierzeczywistego);

          – nie promuje zachowań agresywnych, przemocy obecnej, np. w grach komputerowych

          – dostrzega także pozytywny wpływ świata wirtualnego (np. rozwój myślenia, kojarzenia, wyobraźni, pogłębienie wiedzy, wzmocnienie poczucia własnej wartości, itp.)

           

          METODY I FORMY REALIZACJI PROGRAMU PROFILAKTYKI

           

          A. METODY

          – podające (pogadanka, opowiadanie, historyjka obrazkowa, anegdota i inne)

          – problemowe (konwersacje, metody aktywizujące typu inscenizacja, drama, gry dydaktyczne, dyskusja, burza mózgów i in.)

          – praktyczne ( ćwiczenia i działania oparte na konkrecie, pokaz, symulacja, spotkania, wycieczki i in.)

          – eksponujące (np. film, ekspozycja i in.)

          – programowane (z użyciem np. komputera i projektora)

           

          B. FORMY

          – indywidualne

          – zespołowe

          – grupowe (jednolite / zróżnicowane)

          EWALUACJA PROGRAMU

          Oceny efektów wdrożenia programu profilaktycznego dokonuje się na Radzie Pedagogicznej po  I i II semestrze roku szkolnego. Ewaluacja programu, polega na sporządzeniu krótkiego pisemnego sprawozdania z jego realizacji. Podstawę sprawozdania   z realizacji programu będą stanowiły:

          • obserwacja
          • rozmowy z innymi nauczycielami / pracownikami
          • własne wnioski i opinie
          • kontakt wychowawcy z rodzicami (wywiad)
          • analiza dokumentów (np. plany miesięczne, realizacja podstawy programowej, zapis  w dzienniku)
          • analiza wytworów pracy dzieci i stopnia ich zaangażowania
          • dodatkowe osiągnięcia, np. udział w konkursie.

           

    • 16wrz
        • Akcja charytatywna

          Drodzy Mieszkańcy ruszamy z akcją PAKA DLA PRZEDSZKOLAKA. Ma ona na celu zebranie artykułów szkolnych dla najmłodszych przedszkolaków i zerówkowiczów w naszej gminie, aby wspierać ich rozwój i wyobraźnię. Niemal wszyscy się znamy, więc wspierasz swoich sąsiadów, swoje dzieci i wnuki:)

    • 09wrz
        • Pożegnanie

          3 września 2021 odbyło się pożegnanie naszych Emerytek z Publicznego Przedszkola w Tucznie i Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.

          Na zasłużoną emeryturę odeszły panie nauczycielki Teresa Leśniewska, Renata Muzyka i Teresa Pobłocka.

          Dziękujemy za wkład wniesiony w wychowanie wielu pokoleń i życzymy zasłużonego odpoczynku.

    • 30sie
        • Informacja dla rodziców

          Ważna informacja dla rodziców.

          Od 1 września podwieczorek spożywany w przedszkolu o godzinie 14.00. Stworzy to możliwość przygotowania bardziej urozmaiconych posiłków tj. budyń, kisiel, sałatki, ciasto. W związku z powyższym podwieczorek nie będzie jak dotychczas wydawany dziecku do domu. Proszę rodziców o zmianę deklaracji w zakresie korzystania z podwieczorku. Dzieci dojeżdżające i opuszczające placówkę przed 14.00 nie będą korzystać z podwieczorku. Dzieci korzystające z dożywiania z MGOPS będą miały dofinansowany obiad a podwieczorek będzie opłacany przez rodzica dobrowolnie. Obecnie wyżywienie za cały dzień to: Śniadanie: 2zł Obiad: 4zł Podwieczorek: 1,5zł. Marzena Domańska Dyrektor Publicznego Przedszkola w Tucznie.

    • 27sie
    • 17sie
    • 17sie
    • 11sie
        • Dofinansowanie

          Gmina Tuczno otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 obejmującego: zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 utworzonych z udziałem środków z „MALUCH” edycja 2020.

          Dofinansowanie 19 miejsc opieki w żłobku w ramach Resortowego programu Maluch + 2021 udzielono Gminie Tuczno ze środków budżetu państwa w formie dotacji celowej wysokości 18.240,00 zł.

    • 11sie
    • 02sie
        • „Wytyczne MEiN MZ i GIS wrzesień 2021”

                                                            

          Wytyczne MEiN, MZ i GIS

          dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

           – tryb pełny stacjonarny

           

          Ogólne zasady dla szkół i placówek:

          + Szczepienie

          • rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

          Dezynfekcja

          • przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

          Dystans

          • minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

          Higiena

          • częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

          Maseczka

          • w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

          Wietrzenie

          • przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

           

          W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

          W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

          Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.

          W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością
          o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.

          Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów.

           

          Organizacja zajęć

          1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
          2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
          3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
          4. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
          5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
          1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
          2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
          3. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
          4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
          1. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
          2. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
          3. Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
          4. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
          5. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
          6. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
          7. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne powinny być wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie zasady dystansu społecznego.
          8. W miarę możliwości należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający m.in.:
          • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
          • korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
          • korzystanie ze stołówki szkolnej,
          • zajęcia na boisku.
          1. W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
          2. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
          • zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
          • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
          • przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
          • w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
          • w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
          1. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
          2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
          3. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.
          4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
          5. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
          6. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
          7. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
          8. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
          9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
          10. W przypadku zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów i słuchaczy zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
          11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
          12. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
          13. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
          14. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).
          15. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.
          16. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
          17. Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
          18. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
          19. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen – pkt 1 stomatologia – są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
          20. Jeżeli w szkole funkcjonują źródełka lub fontanny wody do picia decyzja o ich użytkowaniu musi być poddawana bieżącej ocenie, która uwzględnia aktualną sytuację epidemiologiczną. Dopuszcza się udostępnianie urządzeń dystrybuujących wodę wodociągową do picia. Rekomenduje się korzystanie przez uczniów z bezdotykowych źródełek i fontann wody pitnej lub z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.

          Bezpiecznie formy i zalecenia higieniczno-sanitarne udostępniania dzieciom wody wodociągowej zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty

          1. Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
          • specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
          • zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
          • aktualnych przepisów prawa.
          1. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:

          - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

          - w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

           

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
          i powierzchni

          1. Przy wejściu głównym należy umieścić numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.
          2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
          3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.
          4. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
          5. Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
          6. W przypadku szkół wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zalecane jest przeprowadzenie kontroli pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz zgodnie z zaleceniami producenta wymiana filtrów powietrza), a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.
          7. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
          9. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
          10. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
          11. Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
          12. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

           

          Gastronomia

          1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
          2. Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
          3. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
          4. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
          5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
          6. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
          7. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
          8. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
          9. Należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.
          10. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
          11. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

           

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników

          1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
          2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
          3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
          4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
          5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
          6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
          7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
          8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
          9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
          10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

          * Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

          1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.

          Załączniki – instrukcje

          1. mycia rąk

          https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece

          1. dezynfekcji rąk

          https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

          1. prawidłowego zdejmowania maseczki

          https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/

          1. prawidłowego zdejmowania rękawiczek

          https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/

          1. wykaz produktów biobójczych

          http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

          1. zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych

          https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876

    • 30lip
        • Informacja

          Powoli wracamy do przedszkolnej rzeczywistości.Wszelkie sprawy związane z obecnościami czy też płatnościami proszę o kierowanie pod numer telefonu intendentki Pani Natalii Pawlik.

          Dyrektor Marzena Domańska 

          Telefon 579470635