- Regulamin przedszkola
- Misja i Wizja naszego przedszkola
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Program adaptacyjny
- Program Od Przedszkolaka do Pierwszaka
- Kadra przedszkola
- Oferta przedszkola
- Prawa dziecka
- Ramowy rozkład dnia
- Dekalog Rodzica
- Koncepcja pracy przedszkola w roku 2023/2024
- Innowacje pedagogiczne
- Kodowanie w przedszkolu 5-6 latki
- PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZNEGO POBYTU DZIECI W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W TUCZNIE
- Metody pracy
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA CHORÓB POCHODZENIA PASOŻYTNICZEGO
- Procedura przyprowadzania i odprowadzania dzieci
- Roczny plan pracy Publicznego Przedszkola w Tucznie na rok szkolny 2021/2022
Koncepcja pracy przedszkola w roku 2023/2024
Koncepcja pracy
Publicznego Przedszkola w Tucznie
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 168 poz. 1324 ze zm.),
- Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (Dz.U. z 1991 r. Nr 120 poz. 526 ze zm.).
KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W TUCZNIE
1. PODŁOŻE POWSTANIA KONCEPCJI - MIEJSCE I ROLA, JAKĄ PEŁNI PRZEDSZKOLE – PRIORYTETY
Pierwszym naturalnym środowiskiem zapewniającym dziecku prawidłowy rozwój oraz zaspokajającym jego podstawowe potrzeby biologiczne i psychologiczne jest rodzina.
Jednak dla dziecka w wieku od 3 do 6 lat, środowisko rodzinne jest niewystarczające, ponieważ jego dynamiczny rozwój wymusza konieczność wyjścia poza bezpieczne granice domu rodzinnego, po to by poznawać dalsze otoczenie.
Najkorzystniejsze warunki w tym zakresie spełnia wyspecjalizowana instytucja jaką jest przedszkole.
To właśnie w przedszkolu, gdzie dziecko uczy się nawiązywać pierwsze kontakty interpersonalne, dostrzegać potrzeby drugiej osoby, funkcjonować w grupie, respektować obowiązujące w niej zasady i reguły, a także przyjmować różne role i współdziałać, następuje proces socjalizacji.
W przedszkolu przekazywane są nie tylko treści wychowawcze i kształtowane postawy moralne, ale również wyposaża się dziecko w odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności oraz pobudza do działania i aktywności uwzględniając jego indywidualne tempo rozwoju.
Jednak, aby przedszkole należycie wypełniało swoją funkcję i realizowało stojące przed nim zadania, a także spełniało oczekiwania dzieci i rodziców, musi podejmować różnorodne działania podnoszące jakość świadczonych przez nie usług.
Sprecyzowaniu ich na najbliższy okres służyć będzie opracowana przeze mnie koncepcja pracy, która powstała w oparciu o następujące tezy:
-
Realizowaną w przedszkolu misję: „ wychowanie i edukacja przygotowująca do sprostania wyzwaniom przyszłości” - zapewniamy dzieciom wszechstronną opiekę, zaspokajając podstawową potrzebę akceptacji i bezpieczeństwa, preferujemy twórczość, samodzielność, zapewniamy warunki do indywidualnego rozwoju, jesteśmy przedszkolem z tradycją, stwarzamy warunki i klimat wychowawczy wspomagający Rodziców w procesie wychowania
-
Przedszkole jest pierwszym ogniwem w łańcuchu oświaty, doświadczenia tego okresu są źródłem sukcesu bądź niepowodzeniem dziecka w dalszej karierze szkolnej, dlatego tak ważna jest dbałość o jakość świadczonych usług
-
Zasoby kadrowe i bazowe pozwalają na rozwój przedszkola w zakresie zagospodarowania czasu poza realizacją podstawy programowej zgodnie z zainteresowaniami dzieci i życzeniami rodziców
Koncepcja mojej pracy zawiera istotne informacje dotyczące sposobu funkcjonowania, organizacji i rozwoju Publicznego Przedszkola. Wszystkie podjęte działania będą spójne z zadaniami statutowymi przedszkola, w szczególności w zakresie funkcji opiekuńczej, wychowawczej, dydaktycznej, profilaktycznej, gospodarczo – administracyjnej i menedżerskiej.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze stwierdzenia pragnę podkreślić, że model przedszkola środowiskowego, w którym mają ze sobą do czynienia trzy równoprawne podmioty: dziecko, rodzice i nauczyciele, jest tym modelem, który zapewnia jakość i sukces.
· Diagnoza aktualnego stanu przedszkola
Publiczne Przedszkole w Tucznie powstało w 1975 roku jest to pierwsza placówka oświatowa w mieście.
Dziś to wspaniała placówka dla wychowania małych dzieci. W przedszkolu funkcjonują trzy oddziały, liczba dzieci uczęszczających do naszego przedszkola jest stała i ma tendencję wzrostu.
Placówka cieszy się wśród rodziców dobrą opinią, jej atuty to: dobre położenie (w centrum miasta), dogodny dojazd, duży, zielony pięknie zadrzewiony ogród, wyposażony w sprzęt; życzliwa atmosfera sprzyjająca zabawie i pracy, wykwalifikowany personel (6 nauczycielek wychowania przedszkolnego, 5 uzyskało stopień nauczyciela mianowanego, 1 nauczycielka dyplomowanego) współodpowiedzialny za przedszkole i to co się w nim dzieje; dbałość o wszechstronny rozwój dziecka; dobra „domowa” kuchnia; atrakcyjne zajęcia; uroczystości na wysokim poziomie artystycznym; zajęcia dodatkowe prowadzone przez dobrych i sprawdzonych instruktorów.
Udało się zrealizować wiele remontów m. in. remont w sali przedszkolnej, gdzie powstał żłobek, remont kuchni, remont klatki schodowej. Dbamy także o otoczenie, powstają nowe rabaty roślinne, zmodernizowany został plac zabaw. Planujemy utworzenie ogródka dla dzieci, by prowadzić hortiterapię. Planujemy utworzenie w ramach projektu Regionalny Program Operacyjny gabinetu terapeutycznego oraz wzbogacenie wyposażenia sal przedszkolnych w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Dzięki nowoczesnej kuchni jesteśmy w stanie przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki. Rada Rodziców zakupiła maszynę do waty cukrowej oraz dwie gofrownice. Planujemy przystąpienie do przetargu w dożywianiu dzieci ze szkoły podstawowej w Tucznie i Marcinkowicach.
Sale przedszkolne zostały w tym roku zmodernizowane o wyposażenie w rzutniki i laptopy oraz zakupiona została nowa drukarka. W celu poprawy bezpieczeństwa został zamontowany dzwonek do drzwi. Zakupiony został również aparat fotograficzny. Sale systematycznie są doposażane w gry. Od września usprawniony zostanie system ewidencji dzieci w przedszkolu poprzez instalację czytnika i systemu obecności.pl . Bardzo aktywnie działa grupa facebookowa dla rodziców, gdzie w sposób bardzo sprawny przekazywane są informacje oraz rodzice mają wgląd na życie w placówce. Placówka promowana jest na zewnątrz poprzez udział we wspólnych działaniach we współpracy np z Biblioteką Publiczną w Tucznie oraz Biblioteką Publiczną w Mirosławcu, GOK w Tucznie, Urząd Miejski w Tucznie. Pełniąca obowiązki Dyrektor aktywnie działa na rzecz rozwoju przedszkola pozyskując środki finansowe, które wzbogacają ofertę dla rodziców. Organizowane są warsztaty tj. Rzeźbienie w owocach i warzywach oraz warsztaty wikliniarskie. Stworzony został również projekt Wyzwanie-metamorfoza, polegający na 3-miesięcznym programie ćwiczeń głównie dla rodziców dzieci przedszkolnych. Drugie zadanie to Szkoła Tenisa Ziemnego w Tucznie również skierowana dla dzieci z przedszkola jak również rodziców.
W przedszkolu panuje życzliwa i przyjazna atmosfera: nauczyciele, personel administracyjny i obsługowy stanowią dobry zespół. Wszyscy starają się dobrze wypełniać powierzone obowiązki, nie brakuje humoru. Relacje między poszczególnymi członkami zespołu są serdeczne i pełne wzajemnego szacunku.
Zależy nam na tym, by dzieci czuły się bezpieczne i z radością spędzały czas ucząc się i bawiąc. O to szczególnie dbają nauczycielki, proponując dzieciom atrakcyjną ofertę zajęć dostosowaną do ich potrzeb i możliwości rozwojowych.
Na terenie przedszkola odbywa się szereg imprez, uroczystości oraz wycieczek:
· Dzień otwarty
· Pasowanie na Przedszkolaka
· Andrzejki,
· Charytatywny Biegomarszorajd na rzecz Przedszkola w Tucznie,
· Wspólne ubieranie choinki.
· Wszyscy bawimy się wesoło z Mikołajem,
· Spotkania wigilijno – opłatkowe, Jasełka - Rodzice w roli aktorów
· Moja Babcia i mój Dziadek,
· Bal noworoczno - karnawałowy w Zamku w Tucznie
· Badanie profilaktyczne wzroku i słuchu
· Kurs z pierwszej pomoc
· Program Sanepid “ Zdrowe zęby mamy-marchewki zjadamy”.
· Walentynki
· Dzień Kobiet,
· Zajęcia z myślenia wizualnego
· Powitanie wiosny
· Konkurs na palmę wielkanocną
· Kiermasz wielkanocny
· Warsztaty z carving, warsztaty wikliniarskie
· Warsztaty mydlarskie dla dzieci z przedszkola
· Spotkanie z dietetyczką
· Organizacja imprez urodzinowych w przedszkolu
· Realizacja projektu e-twinning
· Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka
· Wycieczki do Teatru i Kina
· Uroczyste zakończenie
Współpracujemy z sąsiednimi placówkami – współpraca w wymianie doświadczeń, szkolenia dla nauczycieli.
A. Cele pracy pedagogicznej – dzieci i nauczyciele
Wykorzystując mocne strony przedszkola i dobrą ocenę, przekonuje mnie i motywuje do działań polepszających jakość pracy i wizerunku przedszkola, a moja koncepcja w kierowaniu placówką zmierza do doskonalenia procesu promującego otwartość programową i organizacyjną, oraz zakłada uczynienie współodpowiedzialnymi za rozwój dziecka wszystkich jego uczestników.
Priorytet stanowić będzie wypracowanie wspólnie z nauczycielami i rodzicami koncepcji pedagogicznej przedszkola, która wyróżnia przedszkole, daje dziecku szansę na wszechstronny rozwój (fizyczny, kulturowy, duchowy, społeczny) wspiera spontaniczną i twórczą aktywność, pomaga w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, zdobywaniu wiedzy i umiejętności, gdzie zgodnie z przyjętym w przedszkolu stylem pracy, podejmowane oddziaływania wychowawczo – edukacyjne uwzględniać będą inicjatywy zmierzające do ujednolicenia ich w środowisku rodzinnym i przedszkolnym, tak by dziecko wiedziało: co i dlaczego ? Zgodnie z tym, podejmując wspólnie z gronem pedagogicznym i pozostałymi pracownikami różnorodne formy oddziaływania na dziecko i z dzieckiem, zmierzać będziemy do stworzenia mu:
-
bezpiecznych warunków
-
życzliwego, przyjaznego i akceptującego je środowiska
-
odpowiedniej bazy do działania i rozwijania indywidualnych predyspozycji
po to, by nasz przedszkolak mógł:
-
przeżywać i doświadczać
-
odkrywać i badać otaczający świat, a zdobyte w ten sposób umiejętności i wiedza stały się trwałe, obejmowały różne zakresy i mogły być przez niego wykorzystane w praktycznym działaniu.
W kontakcie z dzieckiem będziemy zmierzać do zapewnienia równowagi między poszczególnymi sferami jego rozwoju oraz stworzenia warunków, by stało się otwarte, kreatywne, znało swoje mocne strony, ponieważ wtedy będzie miało odpowiednią motywację do poszukiwania nowych rozwiązań oraz odkrywania zarówno tego co w zasięgu ręki, jak i znacznie dalej. Dodatkowym czynnikiem, wykorzystywanym przez nauczycieli do pobudzania dziecka do aktywności i samodzielności działań, będzie jego naturalna dziecięca ciekawość świata.
Praca z dzieckiem opierająca się na stosowaniu powyższych zasad, formach pracy otwartej realizacji ofert edukacyjnych, będzie stwarzała możliwość do rozwijania samodzielności przedszkolaków, poprzez samodzielne dokonywanie wyborów.
Oferty edukacyjne kierowane do dzieci, wynikające z tego czym się dziecko interesuje, co przyciąga jego uwagę, a więc:
-
osób i rzeczy
-
zjawisk i praw nim rządzących
-
świat zwierząt i roślin mają mobilizować, zachęcać do aktywności i działania, jednak nie na zasadzie „przykrego obowiązku lub przymusu” lecz mają wynikać z ich wewnętrznej potrzeby.
Do realizacji przyjętych w koncepcji celów i zdań posłuży obecna baza materialna i dydaktyczna przedszkola, uzupełniana w miarę możliwości finansowych i zmieniających się potrzeb.
Otoczenie dziecka ma je zachęcać i zapraszać do działania, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na takie zagospodarowanie sal i pomieszczeń, by sprzęt i pomoce dydaktyczno – rozwojowe, a także przedmioty i zabawki były:
-
dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci,
-
widoczne oraz znajdowały się w zasięgu ręki dziecka
-
umożliwiały korzystanie z nich wtedy, gdy dziecko ma na to ochotę lub ich potrzebuje
W realizacji koncepcji pewnemu zmodyfikowaniu ulegają: rola nauczyciela oraz pełnione przez niego zadania i funkcje. Nauczyciel pracujący w przedszkolu, to nie tylko osoba o odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych, ale również posiadająca właściwe do pracy z małym dzieckiem cechy osobowościowe, takie jak:
-
łatwość w nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem
-
otwartość na jego potrzeby i oczekiwania
-
cierpliwość i zrównoważenie
-
życzliwość i empatia
-
kreatywność
umożliwiające mu nie tylko tworzenie właściwego otoczenia zarówno w aspekcie materialnym, osobowym oraz wychowawczo – dydaktycznym, ale również respektowanie niezwykle ważnej zasady:
„ Pomóż mi to zrobić samodzielnie”
Rola i zadania nauczyciela sprowadzać się będą:
-
tworzenia ciekawych sytuacji edukacyjnych
-
pośredniczenia między dzieckiem, a otoczeniem
-
zachęcania, motywowania i wspierania dziecka w jego poszukiwaniach i odkryciach
-
udzielania mu pomocy, gdy będzie jej oczekiwało lub potrzebowało
-
zapewnienia odpowiednio długiego czasu do namysłu, tak by podejmowało działania wówczas, gdy będzie do tego gotowe i miało właściwą motywację
Kompetencje nauczycieli, ich kreatywność i otwartość na zmiany, dążenie do sukcesywnego podnoszenia kwalifikacji umożliwią realizację koncepcji i wpłyną jednocześnie na podniesienie jakości pracy przedszkola.
B. Współpraca z rodzicami
Zdaję sobie sprawę z faktu, że prawidłowa realizacja celów, zadań i funkcji przedszkola jest możliwa dzięki zapewnieniu właściwych warunków do zgodnego współdziałania przedszkola z rodzicami. Tylko wtedy, gdy nasze cele będą zbieżne i spójne będziemy mogli liczyć na ich zaangażowanie i pomoc. Współpracy przedszkola z domem rodzinnym powinna towarzyszyć troska o przyszłe losy dziecka, o zaspokojenie jego aktualnych potrzeb i o jego wychowanie. Przedszkole dokłada wszelkich starań, aby rodzice stali się jego sojusznikami w sprawach zdrowia i bezpieczeństwa dzieci. Ważnym jest, aby relacje te były oparte na dialogu, moim zadaniem będzie wzmacniać ten dialog, poprzez dobrze zorganizowaną współpracę z radą rodziców.
Pełna współpraca umożliwia zintegrowanie obu środowisk, aby jednak mogła zaistnieć muszą pojawić się możliwości do wzajemnego poznania i budowania poprawnych relacji.
Sprzyjać temu będą:
-
zapewnienie atmosfery otwartości i życzliwości oraz kompetencji i taktu pedagogicznego
-
zebrania Rady Rodziców, ogólne i grupowe; coroczne wybory do Rady Rodziców, zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty
-
kontakty indywidualne
-
formy pracy otwartej, warsztaty, imprezy i uroczystości
-
wspólne dla dzieci i rodziców przedszkolne zabawy plenerowe i wycieczki
-
popołudniowe spotkania dzieci i rodziców ph.: ”Bawimy się razem”
-
udział rodziców w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
-
organizowanie spotkań ze specjalistami ( psycholog, logopeda )
-
organizowanie „ dni otwartych” przedszkola dla naszych potencjalnych klientów – dzieci i ich rodziców
-
realizacja programu adaptacyjnego dla dzieci 3 – letnich „Jestem sobie przedszkolaczek”
C. Bezpieczeństwo dzieci,
Bezpieczeństwo dzieci przebywających w przedszkolu jest bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne
Podstawowym zadaniem – najważniejszym obowiązkiem nauczyciela jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom.
Ogromnie ważne jest, aby przedszkole wyposażyło dzieci w wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań, w nawyki unikania, zapobiegania i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Świadoma tych priorytetów postanowiłam wyjść naprzeciw problemom związanych
z bezpieczeństwem dzieci i poprzez różne formy realizacji, podnieść poziom ich świadomości dotyczącej zagrożeń oraz sposobów praktycznego im przeciwdziałania, co w przyszłości umożliwi wytworzenie się określonych kompetencji i ułatwi im funkcjonowanie w życiu oraz dbałość o własne bezpieczeństwo.
Działania profilaktyczne przedszkola to:
-
przybliżenie dzieciom zagrożeń na które mogą być narażone
-
nauka odpowiedzialności za swoje czyny, przewidywanie skutków
-
nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach
-
nauka podejmowania właściwych decyzji
To właśnie w przedszkolu dziecko dowiaduje się i uczy radzić sobie w różnych sytuacjach takich jak:
- prawidłowe zachowanie się na drodze, znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego
- bezpieczne zabawy ze zwierzętami (posiadać wiadomości o prawidłowym zachowaniu się gdy atakuje zwierzę)
- prawidłowe zachowanie się w kontakcie z obcym człowiekiem
Przestrzegamy opracowanych procedur gwarantujących bezpieczeństwo dzieci
w przedszkolu i poza nim.
D. Promocja przedszkola – dbałość o dobrą opinię
O tym, że warto promować placówkę nie trzeba nikogo przekonywać.
Najlepszą promocją jest zadowolenie dzieci i rodziców oraz ich pozytywna opinia przekazywana o przedszkolu w środowisku.
Dlatego moje zadanie będzie polegało na tworzeniu takich warunków lokalowych, materialnych i personalnych oraz na takiej organizacji procesu wychowawczo – edukacyjnego, by jakość świadczonych usług stała na wysokim poziomie oraz odpowiadała oczekiwaniom i potrzebom: dzieci, rodziców, pracowników i środowiska.
Niewątpliwie promocji przedszkola służyć będą również:
-
modernizacja i sukcesywne doposażenie placówki w sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne
-
kadra pedagogiczna o wysokich kwalifikacjach
-
organizowanie imprez dla dzieci i ich rodziców oraz mieszkańców: festyny, pikniki
-
udział dzieci w: konkursach, turniejach, przeglądach
-
stosowanie form pracy otwartej: uroczystości, imprezy, zajęcia, warsztaty
-
udział dzieci w programie „Cała Polska czyta dzieciom” należymy do Klubu Czytających Przedszkoli
-
informacje o działaniach podejmowanych w przedszkolu ukazujące się w publikatorach: prasa, radio, telewizja przewodowa
-
przedszkolna strona www. aktualizowanie, modernizowanie.
E. Doskonalenie zawodowe nauczycieli
Nieodłącznym elementem pracy nauczyciela jest ustawiczne kształcenie się, zdobywanie doświadczeń w celu podniesienia efektów pracy, kształcenie połączone jest z kierunkami pracy przedszkola i jego potrzebami. Doskonalenie zawodowe nauczycieli jest przemyślane i zaplanowane, systematycznie i właściwie.
Dbamy o własne doskonalenie zawodowe i podnoszenie jakości pracy z dziećmi.
Mając na uwadze priorytety działalności placówki proponuję na kolejne lata:
- Logopedię – studia podyplomowe
- Wczesne wspomaganie rozwoju- studia podyplomowe
- Terapia pedagogiczna
- Technologia TIK w Przedszkolu
- komputer w pracy nauczyciela, technologia informacyjna i komunikacyjna – kursy doskonalące w tym zakresie
- praca z dzieckiem zdolnym i mającym trudności – kursy doskonalące, warsztaty, szkolenia rad pedagogicznych
- języki obce
- „Projekty e-twinning” – program przygotowujący do tworzenia projektów oraz pozyskiwania środków na realizację
Zaproponowane przeze mnie formy doskonalenia są przemyślane, na pewno wpłyną na rozwój zawodowy nauczycieli, wzbogacą i podniosą jakość oferty edukacyjnej naszego przedszkola.
F. Technologia komputerowa – organizacja pracowni, pomoc dydaktyczna
Nie ma wątpliwości, że komputer jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym o szerokich możliwościach zastosowań, edukacja z pomocą komputera pozwala na efektywniejsze przygotowanie młodego człowieka do funkcjonowania we współczesnym świecie.
Komputer jest tym narzędziem pracy bez którego współczesna edukacja nie może się obejść.
Edukacja poprzez zabawę stanowi jeden z ważniejszych argumentów dla zastosowań komputera w pracy z małym dzieckiem. Wiele programów realizuje zasadę "bawiąc uczyć" tak efektywnie, że młodsze dzieci nie uświadamiają sobie nawet procesu uczenia się. Wiele programów edukacyjnych wzorowanych jest na grach - do poprawnych treści merytorycznych dodaje się kolorowe animacje, dźwięk, wideo, a nawet humor.
Jedne z programów umożliwiają dzieciom kształtowanie konkretnych umiejętności, związanych np. z rozpoznawaniem liter, czytaniem i liczeniem.
Obecnie sale są wyposażone w laptopy, rzutniki a w całym budynku jest zasięg wifi.
2. TERMINY REALIZACJI ZADAŃ W OKRESIE 5 – LETNIE KADENCJI
Zadania przewidziane do realizacji w latach 2019-2024
-
kontynuacja programu e-twinning
-
współpraca ze Stowarzyszeniem Klub Otwartej Twórczości - wspólne projekty
-
utworzenie ogródka w celu realizacji hortiterapii
-
tworzenie optymalnych warunków: otoczenia materialnego i społecznego sprzyjających rozwojowi dzieci, organizacja i urządzenie pracowni komputerowej
-
współpracy z instytucjami świadczącymi pomoc dziecku i rodzinie ( Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, MGOPS, GOK w Tucznie )
-
mierzenie jakości pracy przedszkola
-
doposażenie przedszkola w sprzęt, pomoce dydaktyczne i zabawki sprzyjające wychowaniu i edukacji
-
włączanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w realizowanych w przedszkolu programach oraz zachęcanie do podejmowania własnych inicjatyw i projektów
-
wdrażanie programów autorskich
-
sukcesywna wymiana stolików i krzesełek dla dzieci na ergonomiczne dostosowane do potrzeb rozwojowych
-
zagospodarowanie terenu zielonego znajdującego się przed wejściem do przedszkola, a stanowiącego jego wizytówkę
-
remonty sal dziecięcych ( malowanie, wymiana lub renowacja parkietów)
-
sukcesywna wymiana mebli dziecięcych w salach
-
dążenie do nadania imienia placówce, organizacja uroczystości związanej z nadaniem imienia placówce;
-
aktualizacja i modernizacja przedszkolnej strony www
-
odnowienie elewacji budynku
-
modernizacja ogrodu, dosadzanie roślin
-
ewaluacja założeń opracowanej „Koncepcji organizacji i funkcjonowania MP - 1
3. ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI ORAZ ŹRÓDŁA ZEWNĘTRZNE
Funkcjonowanie i rozwój przedszkola wymaga nakładów finansowych.
Przedszkole jako zakład budżetowy finansowane jest przez Urząd Miejski w Tucznie w oparciu o plan finansowy zatwierdzony przez organ prowadzący. Na plan finansowy składa się dotacja miasta oraz opłaty rodziców.
Właściwe gospodarowanie tymi środkami jest podstawowym zadaniem dyrektora.
Środki te przede wszystkim zabezpieczają fundusz płac wraz z pochodnymi, opłaty wynikające z działalności placówki, opłaty za media oraz konieczne naprawy.
Dlatego też niezwykle istotne jest pozyskiwanie środków pozabudżetowych, poprzez promocję placówki w środowisku i sponsoring.
Pozabudżetowe źródło finansowania będą stanowiły środki uzyskane z:
-
wynajmu sal przedszkola na prowadzenie zajęć dodatkowych takich jak: rytmika, gimnastyka korekcyjna, taniec nowoczesny, nauka j. obcego (wg zawartych umów )
-
organizację imprez przedszkolnych dla środowiska: festyny, kiermasze świąteczne, aukcje prac dziecięcych
-
Współpraca z SZOWES i Stowarzyszenie Klub Otwartej Twórczości celem pozyskiwanie środków na realizację zadań na rzecz przedszkola
-
sponsoring ze strony: instytucji i przedsiębiorstw w tym:
· Ludwig Czekolada
· Nadleśnictwo Tuczno
Wysoka jakość świadczonych usług oraz systematycznie prowadzony marketing, sprzyjać będzie dużej popularności przedszkola, a co za tym idzie poprawi się kondycja finansowa placówki.
4. SPOSÓB ZARZĄDZANIA I ROZWOJU BAZY ORAZ WYPOSAŻENIA JEDNOSTKI
Przystępując do opracowania koncepcji zapoznałam się z podstawowymi aktami prawnymi określającymi działalność placówek oświatowych.
W swojej codziennej pracy będę korzystała z:
· USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY – z dnia 7 września 1991 r. · · ·ROZPORZĄDZEŃ MEN
· KARTY NAUCZYCIELA
· KODEKSU PRACY
· KODEKSU POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO
· USTAWY O ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH
· WEWNĘTRZNYCH REGULACJI PRAWNYCH
Mam świadomość, że na dyrektorze spoczywa ogromna odpowiedzialność. Kierowanie placówką wymaga świadomych, planowanych i zorganizowanych działań.
Są to zadania związane z procesem wychowawczo – dydaktycznym - dbałość o wysoki poziom rozwoju dzieci oraz z ekonomią placówki - racjonalne wydatkowanie środków finansowych. Tylko wzajemne ich połączenie w sposób harmonijny i optymalny wyznaczy sukces. By sprostać powyższym zadaniom niezbędne jest posiadanie pewnych umiejętności w zakresie:
- posługiwania się prawem
- organizacyjnych
- szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji
- promocji placówki w środowisku
oraz współpracy z:
- kadrą pedagogiczną oraz administracyjno – obsługową
- organem prowadzącym – Urzędem Miasta
- organem nadzorującym – Kuratorium Oświaty
To obliguje dyrektora do tworzenia warunków zapewniających realizację zadań przez poszczególne grupy pracowników oraz tworzenia atmosfery sprzyjającej kształtowaniu poprawnych relacji interpersonalnych oraz efektywnej pracy wszystkich zatrudnionych w przedszkolu osób.
Kierując placówką, inicjując działania będę wykorzystywała kompetencje i doświadczenie innych pracowników, a poprzez zintegrowanie całego zespołu motywowała i mobilizowała do podejmowania wspólnych działań z różnych zakresów.
Przydzielając dodatkowe funkcje i zadania będę zwracała uwagę nie tylko na kwalifikacje pracowników, ale również indywidualne predyspozycje i zainteresowania.
Preferowanym przeze mnie stylem pracy, jest styl demokratyczny – współdecydujący, w którym wykorzystywane są: wiedza, umiejętności i doświadczenie każdego pracownika, czyni to też każdego pracownika odpowiedzialnym za jakość i organizację pracy.
Zarządzanie zasobami materiałowymi placówki czyli bazą i wyposażeniem, to kolejne zadanie.
Budynek przedszkolny wymaga remontów. Podczas mojej kadencji p.o. dyrektor zostało wykonanych wiele niezbędnych remontów, które zapewniły bezpieczeństwo dzieci i pracowników, prawidłowe funkcjonowanie budynku oraz miały wpływ na estetykę pomieszczeń. Mimo, że wiele remontów zostało wykonanych, baza ciągle się wzbogaca, będę czynić wszelkie starania, by warunki zabawy i uczenia się były bezpieczne i korzystne dla rozwoju wychowanków.
W związku z tym do najważniejszych prac, które powinny być wykonane należą:
-
doposażenie w: sprzęt, pomoce dydaktyczne i zabawki
-
wymiana stolików i krzesełek dla dzieci na ergonomiczne dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka
-
zagospodarowanie terenu zielonego znajdującego się przed wejściem do przedszkola, a stanowiącego jego wizytówkę
-
remonty sal dziecięcych ( malowanie, wymiana lub renowacja parkietów)
-
sukcesywna wymiana mebli dziecięcych w salach
-
zapewnienie prawidłowego oświetlenia w salach – sukcesywna wymiana na energooszczędne
-
odnowienie elewacji budynku
Lista potrzeb placówki jest długa, ale myślę, że oszczędności, współpraca z Urzędem Miasta oraz pozyskiwane dodatkowych funduszy przyczynią się do ich zaspokojenia.
5. SPOSÓB MIERZENIA I OCENY REALIZACJI KONCEPCJI
Zarządzanie placówką wymaga od dyrektora prowadzenia stałego monitoringu, w zakresie realizacji zaplanowanych zadań, po to by dokonać oceny słuszności decyzji i skuteczności podejmowanych działań.
Monitoring pozwala również uzyskać obiektywną i rzetelną informację o mocnych i słabych stronach realizowanych zamierzeń oraz wyciągnąć wnioski stanowiące podstawę do planowania dalszej pracy nad rozwojem placówki.
Mierzeniu i ocenie stopnia realizacji zadań zawartych w koncepcji będą służyć:
-
efekty pracy wychowawczo – edukacyjnej wynikające z realizacji zasad pedagogiki montessoriańskiej w poszczególnych grupach – sprawozdania
-
poziom przygotowania wychowanków do podjęcia nauki w zerówce
-
wewnętrzne mierzenie jakości pracy - raport
-
efekty realizowanych w przedszkolu programów
-
wzrost kompetencji językowych nauczycieli i wykorzystanie ich w pracy zawodowej oraz w pracy z dzieckiem
-
analiza dokumentacji nauczyciela
-
obserwacje
ponad to:
-
zadowolenie dzieci i rodziców
-
pozytywna opinia o placówce w środowisku
-
włączanie się rodziców w realizację zadań przedszkola
6. PODSUMOWANIE
Wprowadzenie w życie przedstawionej koncepcji jest możliwe przy pełnej akceptacji zawartych w niej założeń przez wszystkich pracowników przedszkola, w szczególności zaś nauczycieli. Nowatorstwo przedstawionego przeze mnie w koncepcji założenia powinno prowadzić do intensyfikacji działań w kierunku lepszej organizacji pracy, organizacji procesu dydaktyczno – edukacyjnego przyjaznego, dostosowanego do potrzeb i możliwości dzieci wynikającego z ich dziecięcych zaciekawień i zainteresowań otaczającym światem.
Odwołanie się do zasad pedagogiki Marii Montessori, będzie źródłem nowych doświadczeń i bodźcem do kreatywności, sukcesywnego doskonalenia zawodowego oraz poszukiwania ciekawych rozwiązań, dziecku stworzy możliwość wzrostu i rozwoju w otoczeniu akceptującym jego indywidualne tempo rozwoju, zróżnicowane możliwości i zainteresowania.
Swoje podsumowanie chciałabym zakończyć myślą Konfucjusza, która oddaje nie tylko zasady pedagogiki M. Montessori, ale również ma wpływ na koncepcję i jej realizację „ Kto zna cel, może podjąć decyzję, Kto podejmie decyzję odnajdzie spokój, Kto odnajdzie spokój, poczuje się bezpiecznie, może pomyśleć, Kto myśli może ulepszać”.
P – placówka, priorytety,
R – rozwój
Z – założenia, zasady, zadania
E – edukacja
D – dziecko
S – w samym centrum, sukces
Z – zainteresowań
K – kadra
O – odpowiedzialni
L – ludzie za
E - edukację