Publiczne Przedszkole w Tucznie

 

Nawigacja

 • Żegnamy przedszkole
  23.06.2016

        Dziesięcioro Dzieci z grup Wiewiórek i Misiów pod kierunkiem nauczycieli: Krystyny Zielińskiej i Renaty Muzyki rozpoczęły program artystyczny wspaniale zatańczonym Polonezem. Rodzice nie kryli wzruszenia, mocno oklaskiwali małych artystów. Otwarcia uroczystości dokonały - wychowawczyni grupy Krystyna Zielińska oraz dyrektor przedszkola Bożena Jacyna - dziękując za współpracę wszystkim zaangażowanym w życie przedszkola rodzicom i złożyły w imieniu swoim, jak i pracowników serdeczne podziękowania i życzenia. Następnie głos oddały dzieciom, które przedstawiły bogaty program artystyczny. Śpiew wesołych piosenek i recytowane wiersze na temat kończącego się pobytu w przedszkolu, wspólnych zabaw oraz zbliżających się wakacji były prezentacją umiejętności zdobytych w trakcie całego roku. Po wspaniałej części artystycznej przyszedł czas na dyplomy dla dzieci i podziękowania. Każdy absolwent otrzymał dyplom ukończenia przedszkola. Natomiast rodzice w imieniu swoim i swoich dzieci podziękowali dyrekcji, opiekunom grupy oraz personelowi wspomagającemu za trud oraz cierpliwość okazaną ich pociechom oraz za angażowanie dzieci w przygotowanie wspaniałego występu pożegnalnego, jak również wielu innych uroczystości przedszkolnych, które zawsze kończyły się wielkimi brawami. W ramach podziękowania i wdzięczności przybyłym gościom, paniom wychowawczyniom oraz pracownikom przedszkola wręczono kwiaty. Wszyscy wspaniale się bawili i nie zabrakło nawet łez szczęścia i wzruszenia. Spotkanie zakończyło się pysznym poczęstunkiem i rozbijaniem piniaty ze słodyczami.

   

 • Festyn Czekając na lato
  18.06.2016

  18 czerwca w Przedszkolu w Tucznie odbył się rodzinny Festyn pod hasłem "Czekając na lato", którego celem była integracja środowiska przedszkolnego i wszystkich zainteresowanych życiem przedszkola. Na festynie integrowali się rodzice, dziadkowie, dzieci, pracownicy przedszkola, rodzice dzieci nowoprzyjętych do przedszkola oraz zaproszeni goście- Burmistrz Tuczna p.Krzysztof Hara, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tucznie p. Dorota Rogala, Proboszcz Parafii Tuczno.

  Pracownicy Przedszkola wspólnie z Radą Rodziców, Sponsorami i chętnymi rodzicami przygotowali dla dzieci i wszystkich uczestników wspólnej zabawy szereg atrakcji: zabawy rytmiczne z rytmiczką p. Beatą Skrzeczkowską, zumbę pod kierunkiem p. Oliwii Dobrowolskiej, malowanie twarzy przez uczennice gimnazjum , loterię fantową (fanty pozyskane od rodziców, sponsorów i zakupione przez dyrektor przedszkola); pokazy strażackie OSP Tuczno, konkursy i rozbijanie przez dzieci piniat ze słodyczami z fabryki czekolady w Tucznie -(wykonane przez panie: Honoratę Stocką II grupa,Sylwię Gontarz i Sylwię Ewert dla grupy I, Agatę Prostko dla grupy III, wolontariuszki ze szkoły dla grupy IV) Ponadto wszyscy mogli skorzystać z punktów gastronomicznych, które oferowały smakołyki: kiełbaski z grilla pieczone przez p. Krystynę Gebauer, watę cukrową kreconą przez p. Iwonę Chabrowską, galaretki z bitą śmietaną, zimne napoje- Żywiec Zdrój, rozlewnia soków Tuczno Gibczyńscy; smakowite gofry, spaghetti przygotowane przez kuchnię przedszkolną, przepyszne ciasta podarowane przez rodziców. Główną nagrodą w loterii fantowej była hulajnoga, którą wygrała p. Małgorzata Tereszczak- gratulujemy!

 • Dzień Mamy i Taty
  25.05.2016

  Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. W każdej grupie wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń , wierszy, piosenek.

  Przedszkolaki w grupach zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


   

 • Teatr żywych aktorów dla dzieci

   

  12.05.2016

  Do naszego przedszkola zawitali aktorzy  teatru DUET  z Krakowa.  Zaprezentowali nam przedstawienie pt .,,Jak Wojtek został strażakiem”. Mały bohater  o imieniu Wojtek bardzo chciał  zostać strażakiem  i pomagać ludziom gasząc pożary. Ale dorośli twierdzili, że jest za mały. I oto przypadek sprawia, że chłopiec wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną. W nagrodę  zostaje przyjęty w szeregi miejscowych strażaków i otrzymuje od pani komendant złoty hełm strażacki. Ta piękna historia uczy, że o dorosłości i odpowiedzialności nie decyduje tylko wiek, ale również decyzje jakie podejmujemy, to jak postępujemy, czy jesteśmy odważni i czy umiemy podjąć szybką i mądrą decyzję.

  Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzeli   historię dzielnego chłopca i tak jak on próbowali pokonywać różne przeszkody, uczyli się grać w orkiestrze i odpowiadali na pytania pani komendant, by też zyskać miano strażaka. Przedszkolaki wykazali się dużą wiedzą na temat postępowania w nagłych wypadkach oraz znajomością numerów alarmowych.  Nie zabrakło też w całym przedstawieniu wielu bardzo zabawnych  zdarzeń, na co dzieci żywo reagowały śmiechem i oklaskami. Czas spędzony z aktorami teatru Duet okazał się  wspaniałą i niesamowitą przygodą dla każdego dziecka. Bardzo zadowoleni  widzowie nagrodzili aktorów  gromkimi brawami.

   

 • Strażacy w przedszkolu
  06.05.2016

  Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Spotkanie to odbyło się w ramach realizacji Planu Profilaktyki Przedszkola w Tucznie. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.Wiedza, którą dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, aby dzieci nabrały pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogły udzielić pomocy sobie i innym. Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedza jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

 • Zajęcia otwarte

  W maju w każdej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Nauczycielki pokazały zajęcia przekrojowe, w których ukazały umiejetności dzieci na różnych poziomach wiekowych.

 • Spotkanie z higienistką
  29.04.2016

  Pani Maria Grzelak, higienistka, spotkała sie z przedszkolakami w naszym przedszkolu. Opowiedziała dzieciom o tym jak należy dbać o swoje zdrowie, po co ludzie chodzą do ośrodka zdrowia oraz o tym co zagraża zdrowiu. Podkreśliła znaczenie higieny osobistej dla zdrowia. Zaprezentowała dzieciom wyposażenie apteczki domowej, wszystkie przyniesione środki opatrunkowe zostawiła do użytku przedszkola, za które serdecznie dziękujemy.

 • Prezent od zajączka
  23.03.2016

  Zwyczajem wilekanocnym jest prezent od zajączka, tak i w naszym przedszkolu przedszkolaki otrzymały list niespodzianke od zajączka, w którym to była informacja  o czekającej ich niespodziance. Przedszkolaki wyruszyły w trasę  jaką szedł długouszy. Otóż dzieci udały się do banku, biblioteki, urzędu miasta i przychodni lekarskiej - tam bowiem zając zostawiał wskazówki gdzie ukrył niespodziankę. Celem okazał się pobliski lasek, tam pod krzakiem stał koszyk ze słoiczkami miodu i pomarańczami dla każdego malca.

 • Festiwal wiosenny
  18.03.2016

  W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich grup Publicznego Przedszkola w Tucznie oraz oddziałów pozamiejscowych z Płociczna i Marcinkowic w ramach zajęć rytmiki.Koordynatoremi i prowadzącą była pani Beata Skrzeczkowska, instruktor rytmiki. Dzieci powitały wiosnę poprzez prezentację twórczości artstycznej, zabawę, konkursy i pląsy o teamtyce wiosennej.

 • Konkurs wiedzy o Tucznie
  24.02.2016

  W Gminnym Ośrodku Kultury w Tucznie odbył się konkurs  wiedzy o Tucznie i przyrody Polski w zakresie dostosowanym do wieku dzieci . Organizatorem była Biblioteka Miejska w Tucznie i Publiczne Przedszkole zTuczna. W jury zasiedli pani dyr. GOK Lidia Sałachub,pani Malwina Kamińska pracownik UMiG Tuczno i pani Bożena Mielewska. W konkursie udział wzięły dzieci z przedszkola w Tucznie, oddziałów Płociczno i Marcinkowice- grupy najstarsze.Pytania dotyczyły wiadomości o Tucznie dawniej i obecnie.Przedszkolaki przygotowywane były do konkursu przez wychowawczynie grup. Dzieci popisały sie bardzo bogata wiedzą.I miejsce zajęły dzieci Z Marcinkowic, II dzieci zTuczna-grupa Wiewiórki, III miejsce dzieci z grupy Misie, IV miejsce przedszkolaki z Płociczna. Wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone.

 • ZABAWA KARNAWAŁOWA Z KLAUNEM

  Karnawał to czas zabawy i radości, podczas którego bawią się nie tylko dorośli. Jest to świetna okazja do zabawy również dla dzieci, które mają wówczas możliwość wcielić się w różne postacie bajkowe. Na balu karnawałowym w przedszkolu  już od rana każdy mały przedszkolak z podekscytowaniem wkraczał w progi swojej sali Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje balowe stroje zamieniając się tym samym w piękne księżniczki, wróżki, biedronki, piratów, strażaków oraz wiele innych postaci. Aby zabawa się udała i każdy taniec wyszedł jak należy przedszkolaki przed rozpoczęciem balu powtórzyły podstawowe kroki taneczne, które uczą się na kursie tańca organizowanym przez przedszkole. Po udanej próbie przyszedł czas zabawy. Dzieci przez dwie godziny tańczyły, śpiewały i świetnie się bawiły w rytm muzyki granej przez specjalnie przybyłego na ten dzień wodzireja „klauna”. Zabawie towarzyszyły konkursy, których uczestnicy byli nagradzani gromkimi. W czasie balu odbyły się tez sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę stroje naszych wychowanków. Po zabawie wszystkie przedszkolaki mogły liczyć na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Każda z grup przygotowała część artystyczną. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta.

  Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami.

 • SPOTKANIA WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU

  W okresie świąt Bożego Narodzenia , w grupie dzieci 3,4 5 letnich odbyły się zajęcia podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne. Bliżej poznały symbolikę świąt: strojenie choinki , tradycja obdarowywania prezentami, składanie życzeń Świątecznych, spożywanie kolacji wigilijnej, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, kolędowanie.
  Tradycje Bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców dzieci na spotkanie wigilijne do naszego przedszkola. Dzieci wcześniej samodzielnie wykonały zaproszenia i prezenty dla swoich rodziców. 

  Grupa Wiewiórek pod kierunkiem nauczycielki Krystyny Zielińskiej wystapiła z Jasełkami w Gminnym Ośrodku Kultury w Tucznie oraz w kościele Parafii Tuczno.

 • Górnik w przedszkolu

  5 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy górnika pana Józefa Krzywickiego aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, może w przyszłości ktoś z nich będzie go nosić naprawdę.

 • Mikołajki
  04.12.2015

  Jak co roku do naszego przedszkola przybywa brodaty Mikołaj z paczkami dla dzieci. Przedszkolaki oczekiwały gościa, a gdy już przybył radośnie go powitały. Mikołaj rozmawiał i bawił się z dziećmi. Dla każdego przedszkolaka miał dużą paczkę. Niektóre przedszkolaki, a szczególnie te najmłodsze bardzo przeżywały sptkanie z naszym gościem:) W każdej sali przygotowane były stoły ze smakołykami przyniesionymi przez rodziców, za które to serdecznie dziękujemy. Rodzice bardzo angażują się w przygotowanie uroczystości dla swoich pociech. Na koniec każda grupa zrobiła sobie zdjęcie z Mikołajem.

 • Zajęcia pokazowe w grupach
  28.11.2015

  W grupach dzieci 4-5-6 letnich odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Podczas tych zajęć nauczycielki pokazały kształcone i rozwijane umiejętyności dzieci.Dzieci głoskowały krótkie wyrazy  o prostej budowie fonetycznej, posługiwały sie liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozwijały analizator wzrokowy, rysowały ornamety literopodobne.

 • Andrzejki-Katarzynki
  25.11.2015

  Dzieki obchodzeniu ludowego święta jakim są Andrzejki przedszkolaki poznają obrzędy, zwyczaje ludowe i zabawy. W naszym przedszkolu dzieci bawiły się pod kierunkiem rytmiczki p. Beaty Skrzeczkowskiej, poznały wróżby andrzejkowe, a w przerwie w swoich salach miały przygotowany poczęstunek. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone.

 • W Sławogrodzie

  W tym roku - grupa 5-latków- pojechała do Sławogrodu w Czaplinku.

  Po przekroczeniu bramy dzieci znalazły się we wczesnośredniowiecznej warowni i zaczęła się ich wielka przygoda...

  Pierwsze miejsce do zwiedzania to chata, w której żyli nasi przodkowie. Tutaj dzieci zobaczyły, jak kiedyś mieszkali ludzie, w jakich chodzili strojach i jaką mieli broń. 5-latki uważnie słuchały opowiadań, zadawały pytania i (co najwazniejsze!) wszystko mogły dotnkąć.

  Drugim miejscem tej przygody była chata kowala. Tam czekał na dzieci silny kowal, który "czarował" - zamieniał żelazo w gorącą masę, którą formował w różne wzory... Kowal stukał, pukał i za pomocą miecha rozpalał ogień. W tej chacie każde dziecko mogło wybić sobie pamiątkową monetę.

  Trzecim miejscem była świątynia, gdzie dzieci poznawały religie i obrzędy naszych przeodków. Tutaj każdy szukał szczęśliwego czerwonego kamyka, który ponoć spełnia życzenia...Niewielu udało się go znaleźć.

  W Sławogrodzie był też czas na zabawę. Dzieci strzelały z łuku, rzucały kółkiem do celu podczas "jazdy konnej", walczyły na "miękkie miecze" i szukały ukrytego skarbu.

  Pasowanie na przedszkolaka w przedszkolu w Tucznie odbyło się w dniu 29.10 2015. Do pasowania przystąpiło 38 dzieci.Pasowania dokonała dyrektor przedszkola pani Bożena Jacyna wraz z zastępcą Burmistrza panem Januszem Bartczak. Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń przedstawiły program artystyczny. Na pamiątkę pasowania przedszkolaki otrzymały kuferek ze słodyczami i niespodziankami.

   

  Policjant w przedszkolu.
  Tematem spotkania było „ Bezpieczeństwo dzieci na drogach”. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominał również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.
  Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego.
  Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 • 11Listopada

  Świeto Niepodległości w naszym przedszkolu obchdziliśmy bardzo uroczyście. Dzieci zaprezentowały  wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewały Hymn Polski i Przybyli ułani... oraz zatańczyły Krakowiaka.

 • 11 września nasze przedszkole odwiedzili aktorzy teatru dziecięcego w Torunia z przedstawieniem pt. „Jak borsuk Bazyli wybiera się do miasta”. Dzieci poznały przygody borsuka, który wybrał się do miasta oraz jego kłopoty związane z pobytem w nieznanym środowisku.
  Nasi milusińscy, poprzez wspólną zabawę z aktorami i udział w przedstawieniu mieli możliwość utrwalenia podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, poznali też zagrożenia płynące z samodzielnego poruszania się w dużym mieście- pełnego samochodów, tramwajów i innych środków lokomocji. W trakcie spektaklu dzieci uczyły się jak zapobiegać niektórym negatywnym sytuacjom, oraz jak zachować się w razie gdy spotyka nas coś groźnego.
  Aktorzy przypomnieli również dzieciom numery alarmowe, które mogą się przydać w przypadku niebezpiecznych sytuacji, zarówno w mieście, jak i w domu. Dzieci aktywnie i wesoło spędziły czas, rozwiązując zagadki, odpowiadając na pytania dotyczące bezpieczeństwa, śpiewając piosenki, a także uczestnicząc w akcji przedstawienia.

strona: