• Innowacje pedagogiczne

        • Innowacja pedagogiczna

          W Publicznym Przedszkolu w Tucznie-

          „KODOWANIE NA DYWANIE”

           

          Autor innowacji: mgr  Arleta Pietruszewska

                                        mgr Teresa Leśniewska

                                        mgr Krystyna Zielińska

                                        

          Opis innowacji

          Założeniem wprowadzenia innowacji jest rozwijanie u dzieci przedszkolnych w wieku 3 - 5 lat umiejętności logicznego myślenia, kształtowania wyobraźni przestrzennej oraz wprowadzenia młodego człowieka w cyfrowy świat, szczególnie w świat związany z programowaniem, a także upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. W czasie trwania innowacji dzieci będą rozwijać podstawowe funkcje poznawcze takie jak :pamięć, koncentracja uwagi, analiza, synteza wzrokowa i słuchowa oraz koordynacja ruchowa.

           

                                        Cele ogólne innowacji:

          Celem tego programu jest przygotowanie przedszkolaków w wieku 3-5 lat do kreatywnego i świadomego korzystania z technologii cyfrowych poprzez szereg zabaw edukacyjnych, w które włączone są elementy nauki programowania.
           

          Cele szczegółowe:
          - rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia
          - rozwój manualny oraz wzrokowo- ruchowy zwłaszcza motoryka mała
          - kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich ( współpraca w parach, w grupie)
          - przygotowanie do edukacji szkolnej (umiejętności matematyczne, podstawy  czytania)
          - trening pamięci 
          - zabawa, rozrywka , relaks poprze gry edukacyjne,

          - rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności .

          - wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

           Procedury osiągnięcia celów

           Metody czynne:

           1. Metoda ćwiczeń (ćwiczenia umiejętności praktycznych, powtarzanie wiedzy z danego zakresu)

          2. Metoda zadań stawianych dziecku (dziecko samodzielnie i aktywnie rozwiązuje zadania, odkrywa nowe fakty)

          3. Kierowanie własną działalnością dziecka (inspirowanie, zachęta dziecka, podsunięcie pomysłu do samodzielnych działań)

          4. Samodzielnych doświadczeń (spontaniczna działalność dziecka bez udziału nauczycielki)

            Metody percepcyjne:

           1. Obserwacja i pokaz (zjawiska, czynności i przedmioty)

          2. Przykład (wzór postępowania)

           Metody słowne:

           1. Objaśnienia i instrukcje

          2. Opowiadania, zagadki, rozmowy

           

           Formy:

           Indywidualna

          Zespołowa

          Grupowa

           Treść i dobór pomocy do zajęć zgodne będą z realizowanym aktualnie blokiem tematyczny

           

           

          Data , miejsce i warunki innowacji:

           Wdrażanie innowacji planowane jest od 1marca 2018r do 30 czerwca 2018r. w Publicznym Przedszkolu w Tucznie –  w 2 oddziałach- Zajączki 3-4 latki i Jarzębinki 4-5-latki, Zajęcia z elementem nauki kodowania będą się odbywać przynajmniej raz w tygodniu.

           Źródła finansowania innowacji:

           Innowacja będzie finansowana z własnych środków placówki z wykorzystaniem zakupionych i wykonanych własnoręcznie pomocy takich jak: maty edukacyjne, kolorowe kubeczki, strzałki ruchu, obrazki tematyczne.

           Maty to duża  plansze. Jedna  to 9 kolorowych płaszczyzn, każda z nich podzielona jest na 9 mniejszych kwadratów, czyli mamy 81 kolorowych kwadracików. Druga mata to tradycyjna kratownica 10 na 10, czyli 100 kwadratów jednakowej wielkości. Do mat zostały zakupione kolorowe kubeczki 10 kolorów po 10 sztuk. Dodatkowo niezbędne są  obrazki np. zwierzęta, rośliny, środki transportu ; oraz cyfry: od 1-9, liczmany np. zabawki, owoce, figury geometryczne i klocki ruchu (to klocki do nauki podstaw programowania, świetnie wprowadzające do takich aplikacji jak Scratch Junior, Kodable czy Lightbot). Mamy tu strzałki, symbole obrotów, skoków, zmiany wielkości, start i stop. Mata może funkcjonować jako sudoku, jako forma zapisu kroków tanecznych, jako podstawa do snucia kodowanych opowieści czy narzędzie do gry „Memory”, dzięki tym zabawom dzieci nabywają  wiedzę o kodowaniu.

           Korzyści z zastosowania maty edukacyjnej

          : · nauka kodowania

          ·  rozwój kreatywności

           · ćwiczenie pamięci, koncentracji, spostrzegania,

          · układanie sudoku,

           · ćwiczenie liczenia,

          · rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, myślenia logicznego, analitycznego, przyczynowo- skutkowego

           · ćwiczenie orientacji w kierunkach,

          · ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej

           · uczenie cierpliwości, logiki i strategii działania.

           

          Zajęcia na macie edukacyjnej :

           - wspomagają rozwój mowy dzieci: 9 różnych obrazków, podzielonych na kategorie to świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi, mogą tworzyć historyjki, układać całe opowieści (budować coraz dłuższe wypowiedzi, zdania złożone), wzbogacać swoje słownictwo. Dzieci ćwiczą prawidłową mowę pod względem gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Te najmniejsze, jak same jeszcze w mowie czynnej nie używają wszystkich nazw obrazków, mogą na nie reagować (pokaż kotka, piłkę, troszkę starsze: podaj tego kotka, jakiego koloru jest ta gruszka, a jakiego ten piesek).

           -wspierają dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia, czyli przewidywanie skutków czynności manipulacyjnych, klasyfikowanie obiektów, formułowanie uogólnień typu to do tego pasuje itp. : segregowanie obiektów na różne możliwe sposoby, kolor, rodzaj, ilość, szukanie podobieństw i różnic.

           -wspierają wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci, czyli w dużej mierze ruch. I tu mata pomaga, świetnie sprawdzają się klocki do krótkich zabaw ruchowych, układów tanecznych (są obroty, podskoki, strzałki symbolizujące ruch w określonym kierunku), w łatwy sposób za ich pomocą można zapisać wybraną choreografię lub kroki wybranego przez nauczyciela tańca, ale przede wszystkim zajęcia z matą nie są zajęciami siedzącymi na dywanie, tu dzieci chodzą, schylają się, kucają, skaczą, doświadczają, więc ruch jest przy okazji,

          - wspomagają rozwój intelektualny dzieci wraz z edukacją matematyczną : znajdziemy tutaj cyfry, liczmany, figury geometryczne, działania matematyczne, symetria, orientacja w przestrzeni, w schemacie własnego ciała, tworzenie zbiorów, porównywanie ilości, wielkości

          - kształtują gotowość do nauki czytania i pisania a w szczególności: określanie kierunków na kartce papieru, rozumienie przez dziecko poleceń typu narysuj kółko w lewym górnym rogu, uważne patrzenie (dziecko organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach, interesowanie się czytaniem i pisaniem, dysponowanie sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową, , układaniem krótkich zdań, dzielenie wyrazów na sylaby, rozumie sensu informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Mata jest pomocą doskonałą do realizowania tego obszaru. To przecież odpowiednik kartki papieru, tylko duży, orientacja na kartce jest w ten sposób ćwiczona każdorazowo, to samo rozumienie poleceń, zapamiętywanie obrazków (zabawa w memo, przypominanie odwróconej historyjki obrazkowej), układanie opowiadań z danym obrazkiem, tworzenie skojarzeń, dokańczanie wypowiedzi, dzielenie na sylaby, wyodrębnianie pierwszej, ostatniej głoski. Rozumienie symboli, czym jest start, stop, strzałki.

          Efekty realizacji projektu:

           · Dzieci otrzymają narzędzia pozwalające odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii.

           · Nauczą się analitycznego myślenia i odwagi w rozwiązywaniu problemów. Napisanie najprostszego programu wymaga rozłożenia zadania na czynniki pierwsze, zrozumienia, z jakich kroków składa się zadanie i w jakiej kolejności należy je wykonać.

           · Dzieci rozwiną swoją kreatywność, gdyż każdy problem ma wiele rozwiązań. Jest wiele dróg, które prowadzą do osiągnięcia celu i dziecko może znajdywać ciągle nowe sposoby na wykonanie zadania.

           · Rozwiną umiejętności planowania i logicznego myślenia, bo napisanie programu zmusza nas do tego, żeby zaplanować kilka kroków do przodu.

          Ewaluacja innowacji:

           - obserwacja dzieci

          - rozmowy z rodzicami

            Dokumentacja:

           1. Przebieg innowacji zostanie zapisany w planach miesięcznych oraz zapisach dziennych w dzienniku zajęć przedszkolnych.

          2. Na Radzie pedagogicznej w czerwcu 2018r. zostanie dokonana ocena realizacji założeń innowacji.

          3. Sprawozdania z realizacji innowacji będą na bieżąco umieszczane w formie zdjęć i krótkiego opisu przebiegu zajęć na stronie internetowej przedszkola: 

           Do projektu innowacji załączono  opisy zabaw.