• Ramowy rozkład dnia

• I. RAMOWY ROZKŁAD DNIA WEDŁUG NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Ramowy rozkład dnia uwzględnia wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do potrzeb dzieci wynikających z ich rozwoju, warunków życiowych, wieku i założeń programowych przedszkola. Praca wychowawczo dydaktyczna i opiekuńcza powinna być organizowana odpowiednio do potrzeb dzieci i prowadzona na podstawie przyjętego programu wychowania przedszkolnego dostosowanego do nowej podstawy programowej. Według nowej podstawy programowej podstawowymi formami organizacyjnymi zajęć w przedszkolu są: zabawy dowolne, zajęcia kierowane i niekierowane przy niewielkim udziale nauczyciela oraz zabawy/ruch na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczą także w zajęciach dodatkowych organizowanych na terenie przedszkola. Ramowy rozkład dnia w przedszkolu przedstawia integrację treści wychowawczo-dydaktycznych, jakie przedszkole oferuje dzieciom.

Od godz. 6.30

Schodzenie się dzieci, • stwarzanie warunków do zabaw odpowiadającym zainteresowaniom dziecięcym. • Zajęcia niekierowane. Zabawy indywidualne i w grupach, • korzystanie z gier i układanek stolikowych, • zabawy zorganizowane w kole i przy muzyce, • prace porządkowe w sali, • zabawy według zainteresowań z uwzględnieniem rozwoju procesów poznawczych,

Praca indywidualna z dzieckiem – czas indywidualnych rozmów z dzieckiem,

bliższego poznania i obserwowania jego zabaw i zainteresowań;

Ćwiczenia ogólnorozwojowe, zabawy ruchowe.

Ćwiczenia poranne (5-10 minut);

Zabiegi higieniczno -sanitarne;

Przygotowanie do śniadania.

9.00 Śniadanie

Doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku, • kulturalne zachowanie się przy stole

II. Zajęcia przedpołudniowe 9.30-11.50:

Kierowane zajęcia wychowawczo - edukacyjne wspierające rozwój dziecka w sali lub na powietrzu prowadzone w/g planów miesięcznych opracowanych przez nauczycielki dla poszczególnych grup w oparciu o podstawę programową oraz program wychowania przedszkolnego; uwzględniające podział na grupy wiekowe w/g 4 obszarów rozwojowych z Podstawy Programu Wychowania Przedszkolnego z dnia 11 lutego 2017 r.

1.      Fizyczny obszar rozwoju dziecka

2.      Emocjonalny obszar rozwoju dziecka

3.       Społeczny obszar rozwoju dziecka

4.       Poznawczy obszar rozwoju dziecka

Zajęcia dodatkowe: Rytmika , jęz. angielski, religia, logopedia

Gry i zabawy ruchowe w sali. Zabawy tematyczne, konstrukcyjne, badawcze

Zabawy dowolne przy niewielkim udziale nauczyciela ;

Przygotowanie do wyjścia na powietrze: • ubieranie się dzieci - wdrażanie do samodzielnego przebierania się dzieci i wzajemnej pomocy, • zachowanie kolejności zakładania odzieży, • wdrażanie do samodzielności • zabawy dowolne na placu przedszkolnym, • zwracanie uwagi na bezpieczne korzystanie z urządzeń rekreacyjnych, • spacery, wycieczki, • zachowanie bezpieczeństwa, • wykorzystywanie każdej naturalnej sytuacji edukacyjnej do wspierania rozwoju dziecka • przestrzeganie ustalonych zasad i norm panujących w grupie • w zależności od pogody zabawy dowolne w sali, oparte na spontanicznej aktywności dziecka i wspierające integrację.

Poznawanie najbliższego otoczenia: wycieczki, spacery

Zabiegi higieniczno- sanitarne.

12.00  Obiad

Praca nad prawidłowym posługiwaniem się łyżką i widelcem, • zwrócenie uwagi na dokładne żucie pokarmów oraz przezwyciężenie niechęci do niektórych potraw, • celebracja posiłku • dbanie o utrzymanie czystości na stolikach.

Zabiegi higieniczno- sanitarne. Mycie zębów.

III. Gry i zabawy dydaktyczne

Zajęcia kierowane i niekierowane - realizacja propozycji dzieci i nauczycielki: • zabawy według własnych potrzeb rozwojowych dzieci poprzez własną aktywność w trakcie podejmowania atrakcyjnych i zróżnicowanych zadań w sali lub na powietrzu, • praca z zespołem dzieci lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym, stymulująco - kompensacyjnym i wychowawczym, • diagnozowanie sfer rozwoju dziecka w obszarach rozwojowych • praca z wybranym pakietem edukacyjnym w małych grupach lub indywidualnie wg zainteresowań dzieci • zajęcia specjalistyczne, • zajęcia dodatkowe, zabawy w/g inicjatywy dzieci, w kącikach tematycznych, • prace porządkowe

Podwieczorek 14.00;

14.15 - 15.30 Zabawy zorganizowane lub dowolne z inicjatywy dzieci, kontakty indywidualne, gry edukacyjne, planszowe z małym zespołem